Luksemburg i Polska podpisały oświadczenie o kosmicznej współpracy

0

Rządy Luksemburga i Polski podpisały pięcioletnie porozumienie o współpracy (MoU), zwłaszcza w kontekście rozwijającego się górnictwa kosmicznego.

Dokument został podpisany przez Minister Przedsiębiorczości i Technologii Jadwigę Emilewicz oraz Etienne Schneidera, wicepremiera oraz ministra gospodarki Luksemburga. Dokument opisuje wymianę wiedzy i doświadczenia w takich obszarach jak technologie kosmiczne jak i powiązanych kwestiach politycznych i prawnych.

Górnictwo kosmiczne

Od 2016 roku Luksemburg mocno interesuje się rozwijaniem sektora górnictwa kosmicznego. Wówczas kraj deklarował przeznaczyć dwieście milionów Euro na spaceresources.lu – specjalny fundusz wspierający rozwój górnictwa kosmicznego. Luksemburg również zainwestował w dwie główne firmy z tego wschodzącego sektora, Planetary Resources (chociaż pierwsza spółka ostatnio natrafiła na szereg problemów) oraz Deep Space Industries.

Trzydzieści lat temu Luksemburg mocno zabiegał o powstający wówczas rynek telekomunikacji satelitarnej. W ten sposób powstał między innymi notowany na giełdzie SES, największy dzisiaj operator satelitów komunikacyjnych na świecie.

Do czasu rozwinięcia się przynoszącego zyski sektora górnictwa kosmicznego miną zapewne jeszcze 2-3 dekady i jeszcze wiele spółek będzie próbowało rozwijać swoje możliwości w tej dziedzinie. Większe szanse powodzenia będą miały raczej te podmioty, które będą powstawać w dalszej przyszłości.

Współpraca międzynarodowa

Luksemburg w ostatnich latach podpisał szereg analogicznych rozmów międzynarodowych. Prócz Polski podobne umowy zostały podpisane z rządami Portugalii, Japonii, Chin, Republiki Czeskiej oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Étienne Schneider podkreślił, że już dzisiaj oddział luksemburskiego operatora telekomunikacyjnego SES znajduje się w Warszawie, zaś Minister Emilewicz zaznaczyła, że nowa umowa może zwiększyć poziom współpracy między przedsiębiorcami z Luksemburga i Polski w projektach dotyczących górnictwa kosmicznego.

Comments are closed.