Kosmiczne zadanie INTO ORBIT℠ w ramach konkursu FIRST LEGO League 2018

0

Jak można wyprowadzić psa na spacer na Księżycu? Co się stanie, gdy kichnę w kosmosie? To dwa spośród wielu pytań, które w następnych miesiącach będzie zadawać sobie ponad 500 tysięcy dzieci z całego świata w ramach konkursu FIRST LEGO League, światowego programu edukacyjnego inspirującego do pracy młodych inżynierów i naukowców.

FIRST Lego League / credits: LEGO

FIRST Lego League / credits: LEGO

W Europie ESA współpracuje z LEGO Education aby inspirować, dostarczać przykładów oraz wiedzy eksperckiej dla zespołów dziecięcych w wieku 6-16 lat, które walczą o miejsce w światowych finałach konkursu w Houston oraz Detroit. Dla dodatkowego wsparcia 1 sierpnia astronauta Alexander Gerst z ESA wysłał z orbity wiadomość nagraną wraz z pomocnym kolegą z LEGO!

Konkurs jest podzielony na dwie kategorie: FIRST LEGO League Jr. dla uczniów w wieku 6-9 lat z okresowym konkursem MISSION MOON℠ oraz FIRST LEGO League dla uczniów w wieku 9-16 lat z okresowym konkursem INTO ORBIT℠. Zespoły zazwyczaj składają się z 5-10 osób. Uczestnicy konkursu będą musieli rozwinąć swoje zdolności naukowe, inżynieryjne oraz komunikacyjne, aby grupa osiągnęła sukces. Dzieci muszą zbudować oraz zaprogramować autonomicznego robota korzystając z zestawów LEGO® Education WeDo 2.0 oraz LEGO® MINDSTORMS®.

Pierwsza robotyczna rozgrywka w ramach FIRST LEGO League będzie zawierać kosmiczny temat przewodni, który został zaprojektowany we współpracy z astronautą ESA Andreasem Mogensenem.
Poznaj organizatorów konkursu FIRST LEGO League w Twoim kraju.

Jak ESA może Ci pomóc w uczestnictwie?
Inspiracją. W ciągu kolejnych tygodni ESA opublikuje serię krótkich zakulisowych nagrań, w których poda dzieciom przykłady, jakie codzienne problemy są rozwiązywane w Agencji i w jaki sposób się to robi. ESA zachęca nauczycieli do odwiedzenia krajowych stron internetowych ESERO (European Space Education Resource Offices), źródła materiałów edukacyjnych o kosmosie, pomysłów oraz nagrań w różnych językach, odpowiadających programom szkolnym danego kraju. Wszystkie materiały ESA ESERO są udostępniane za darmo!

Czy wiesz że…?
Każdego miesiąca nauczyciele z działu edukacyjnego ESA prowadzą zajęcia z robotyki i technologii w laboratorium e-technologicznym w Belgii, także korzystając z LEGO. Sprawdź, jakie są opcje współpracy z nauczycielami szkół podstawowych i średnich.
W ramach strategii edukacyjnej każdego roku ESA prowadzi szereg różnych projektów we współpracy ze szkołami, zapraszając uczniów do zmierzenia się z problemami życia codziennego i rozwijania umiejętności z zakresu nauk ścisłych, jak również zdolności komunikacyjnych i pracy w grupie. Czytaj więcej o kolejnych kosmicznych projektach nadchodzących w nowym roku szkolnym: europejski konkurs Astro Pi, konkurs Moon Camp, europejski konkurs CanSat, Detektywi Klimatyczni (ostatnie trzy rozpoczęły się na początku października 2018). W ramach tych projektów ESA wraz z partnerami będzie wspierać nauczycieli oraz uczniów swoją wiedzą oraz szeregiem materiałów szkolnych, jak również specjalnymi narzędziami udostępnianymi za darmo.

Polska strona ESERO: esero.kopernik.org.pl

Źródło: polskojęzyczna strona ESA

Comments are closed.