IAC 2018 – zakończenie

0

Piątego października zakończyła się konferencja IAC 2018. W 2019 roku ten kongres odbędzie się w Waszyngtonie.

Miejsce lądowania instrumentu MASCOT na powierzchni Ryugu / Credits - JAXA

Miejsce lądowania instrumentu MASCOT na powierzchni Ryugu / Credits – JAXA

Piąty dzień IAC 2018 rozpoczął się konferencją dotyczącą statusu misji instrumentu MASCOT, który wylądował trzeciego października na powierzchni planetoidy Ryugu. Misja łącznie trwała 17 godzin, lądownik wykonał 20 zdjęć, z których 19 zostało przesłanych na Ziemię. Zanotowano pewne ogrzewanie się MASCOTa, ale lądownik wykonał zaplanowane pomiary powierzchni planetoidy.

Japonia (JAXA), Niemcy (DLR) i Francja (CNES) planują dalszą współpracę przy następnych instrumentach podobnych do MASCOTa. Na 2024 rok planowana jest japońska misja na Fobosa – księżyc Marsa. W tej chwili wydaje się być bardzo prawdopodobne, że lądownik z pewną możliwością przemieszczania się stanie się elementem tej misji.

Podczas piątego dnia IAC 2018 zakończyły się sesje techniczne. Im później te sesje się rozpoczynały, tym mniejsza widownia. Podobnie w części wystawowej – już od ranka piątego dnia część stanowisk była rozmontowana i przygotowana do transportu.

(Prawdopodobnie nieoficjalne) logo IAC 2019 / Credits - organizatorzy IAC 2019

(Prawdopodobnie nieoficjalne) logo IAC 2019 / Credits – organizatorzy IAC 2019

Najważniejszym wydarzeniem był wybór organizatora tej konferencji w 2021 roku. W tym roku “finalistami” były dwa miasta: Wenecja oraz Paryż. W drodze głosowania wybrano Paryż na organizatora IAC 2021. Jednym z najważniejszych argumentów dla wielu głosujących był dostęp do dużej powierzchni wystawowej – Wenecja posiada jedynie mniejsze hale konferencyjne.

Ciekawym wydarzeniem piątego dnia IAC 2018 był panel dotyczący lotów suborbitalnych, w tym załogowych. W tym panelu wystąpili przedstawiciele firm takich jak Blue Origin i Virgin Galactic. Panel wzbudził duże zainteresowanie, gdyż prawdopodobnie w przyszłym roku dojdzie do pierwszych komercyjnych załogowych lotów kapsuł i rakietoplanów do granicy kosmosu.

Każdego dnia w hali wejściowej konferencji IAC odbywały się wywiady, organizowane przez Międzynarodową Federację Astronautyczną. Te wywiady będą publikowane w ciągu najbliższych dni. Poniższe nagranie jest podsumowaniem pierwszego dnia IAC 2018 z przedstawicielami kilku podmiotów sektora kosmicznego.

Podsumowanie i wywiady pierwszego dnia IAC / Credits – International Astronautical Federation

Logo IAC 2019 / Credits - organizatorzy IAC 2019

Logo IAC 2019 / Credits – organizatorzy IAC 2019

W 2019 roku, w pięćdziesiątą rocznicę pierwszych lądowań człowieka na Księżycu, IAC zostanie zorganizowane przez miasto Waszyngton. Amerykańscy oficjalni przedstawiciele ogłaszają, że na przyszłoroczną konferencję przybędzie nawet dziesięć tysięcy uczestników. IAC 2019 odbędzie się w dniach 21-25 października 2019.

Film o IAC 2019 / Credits – AIAA

Polecamy nasze wcześniejsze relacje:

Polecamy także nasze relacje z poprzednich lat:

Firma Blue Dot Solutions jest jednym z oficjalnych partnerów medialnych Międzynarodowej Federacji Astronautycznej (IAF) oraz Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego (IAC).

Ważne: artykuł chroniony prawem autorskim, co oznacza że wszelkie prawa, w tym Autorów i Wydawcy są zastrzeżone. Zabronione jest dalsze rozpowszechnianie tego artykułu w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody ze strony właściciela serwisu Kosmonauta.net – firmy Blue Dot Solutions. Napisz do nas wiadomość z prośbą o wykorzystanie. Niniejsze ograniczenia dotyczą także współpracujących z nami serwisów.

Comments are closed.