IAC 2018 – dzień trzeci

0

Zapraszamy do raportu z trzeciego dnia konferencji IAC 2018.

International Astronautical Congress (IAC, Międzynarodowy Kongres Astronautyczny) jest prawdopodobnie najważniejszą konferencją dla światowego sektora kosmicznego. Przez kilka dni ponad sześć tysięcy przedstawicieli i wystawców prezentuje wyniki swoich prac oraz plany na przyszłość. Jest to także wydarzenie na którym spotykają się czołowi przedstawiciele sektora kosmicznego: największych firm, agencji kosmicznych oraz politycy.

Początek trzeciego dnia IAC 2018 zbiegł się z udanym lądowaniem małej sondy MASCOT na powierzchni planetoidy Ryugu. Przedstawiciele japońskiej, niemieckiej i francuskiej agencji kosmicznej wspólnie zaprezentowali pierwsze informacje z udanego lądowania jak również pokazali zdjęcie wykonane z wysokości zaledwie 4 metrów z nad powierzchni planetoidy. Kolejne informacje mają być przekazywane w kolejnych dniach.

Wspólne wystąpienie na temat modułu serwisowego MPCV Orion / Credits - Blue Dot Solutions

Wspólne wystąpienie na temat modułu serwisowego MPCV Orion / Credits – Blue Dot Solutions

Równolegle odbyło się wspólne wystąpienie ESA, NASA, oraz przedsiębiorstw Airbus i Lockheed Martin dotyczące statusu prac nad modułem serwisowym do kapsuły MPCV Orion. Wystąpienie zbiegło się z zakończeniem prac nad pierwszym egzemplarzem modułu serwisowego do misji EM-1. Na koniec wystąpienia pojawiły się pytania o możliwość uczestnictwa europejskich astronautów w misjach eksploracyjnych na pokładzie kapsuł Orion – przedstawiciele ESA odpowiedzieli, że analizują tę możliwość.

Lockheed Martin zaprezentował również wizję większego lądownika księżycowego o masie 62 ton (z paliwem) o wysokości 14 metrów. NASA w tej chwili analizuje możliwości różnych konceptów lądowników księżycowych, które docelowo miałyby operować z nowej stacji LOP-G. W najbliższych latach agencja ma zamówić szczegółowe studia wykonalności dla takich lądowników w ramach NextSTEP.

Kolejka do wejścia podczas dnia otwartego IAC 2018 / Credits - Blue Dot Solutions

Kolejka do wejścia podczas dnia otwartego IAC 2018 / Credits – Blue Dot Solutions

Trzeci dzień IAC 2018 był również „dniem otwartym” konferencji zbiegającym się z niemieckim świętem narodowym – Dniem Zjednoczenia. Przestrzeń wystawowa oraz jedna z głównych sal na kilka godzin została otwarta dla szerokiej publiczności. Według wstępnych wyliczeń organizatora konferencji z tej możliwości skorzystało około 10 tysięcy osób, w tym duża ilość rodzin z dziećmi. W trakcie „dnia otwartego” konferencji nastąpiło także połączenie z Alexandrem Gerstem – niemieckim astronautą obecnie przebywającym na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Alexander Gerst rozmawia z uczestnikami IAC 2018 / Credits – hardcoreheizer

Na polskim stanowisku również odbyło się kilka ważnych spotkań. Polska Agencja Kosmiczna odbyła bilateralne spotkania z CNES, UKSA oraz ASI – czyli francuską, brytyjską oraz włoską agencją kosmiczna.

Krzysztof Kanawka prezentuje wyniki akceleratora Space3ac / Credits - Blue Dot Solutions

Krzysztof Kanawka prezentuje wyniki akceleratora Space3ac / Credits – Blue Dot Solutions

Trzeciego dnia IAC 2018 odbyły się również dwie prezentacje, których autorami są przedstawiciele Blue Dot Solutions. Pierwsza z prezentacji dotyczyła programów stażowych realizowanych przez ARP i ZPSK dla sektora kosmicznego. Druga prezentacja dotyczyła akceleratora Space3ac, którego czwarta już edycja ruszyła we wrześniu 2018. Ta druga prezentacja cieszyła się dużym zainteresowaniem, także wśród pozaeuropejskich uczestników konferencji.

Prezentacja na temat Space3ac była częścią sesji dotyczącej różnych form finansowania sektora kosmicznego. Ciekawe doświadczenia zostały zaprezentowane przez prelegentów z USA. Przykładowo, NASA każdego roku wydaje obecnie około 200 M USD na projekty przeznaczone tylko dla podmiotów zatrudniających mniej niż 500 pracowników. Program rozpoczął się w latach 80. XX wieku i do dziś NASA wydała ponad 3 miliardy USD w formie kontraktów. Efekty tego programu są wyraźnie zauważalne przez NASA. Oprócz doświadczeń amerykańskich przedstawione zostały przykładu współpracy Chin z innymi państwami w Azji.

Trzeciego dnia IAC 2018 nastąpiło także spotkanie absolwentów i naukowców związanych z Międzynarodowym Uniwersytetem Kosmicznym (ISU). W spotkaniu uczestniczyli absolwenci ISU (zarówno kursów SSP jak i programu magisterskiego) z ostatnich dwóch dekad. Wielu z tych absolwentów dziś zajmuje ważne stanowiska w dużych firmach sektora kosmicznego oraz w agencjach.

Firma Blue Dot Solutions jest jednym z oficjalnych partnerów medialnych Międzynarodowej Federacji Astronautycznej (IAF) oraz Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego (IAC).

Ważne: artykuł chroniony prawem autorskim, co oznacza że wszelkie prawa, w tym Autorów i Wydawcy są zastrzeżone. Zabronione jest dalsze rozpowszechnianie tego artykułu w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody ze strony właściciela serwisu Kosmonauta.net – firmy Blue Dot Solutions. Napisz do nas wiadomość z prośbą o wykorzystanie. Niniejsze ograniczenia dotyczą także współpracujących z nami serwisów.

Comments are closed.