Dalsze opóźnienia EM-1?

0

NASA prawdopodobnie nie będzie w stanie zrealizować misji EM-1 przed czerwcem 2020 roku.

Pierwsza misja “pełnej wersji” kapsuły MPCV Orion nosi nazwę EM-1 (Exploration Mission – 1). Ta misja będzie bezzałogowa i w tym locie zostanie wykorzystana po raz pierwszy potężna rakieta SLS. Według oficjalnych planów NASA ta wyprawa jest wyznaczona na koniec 2019. Od pewnego czasu jednak przewidywano, że start nastąpi raczej w pierwszej połowie 2020 roku.

Na początku października pojawiła się informacja, że misja EM-1 prawdopodobnie doświadczy kolejnych opóźnień. O ryzyku opóźnień poinformowało biuro inspekcyjne NASA o nazwie OIG (Office of Inspector General). Opóźnienie ma głównie związek z budową rakiety SLS, w szczególności jej dolnego stopnia. NASA będzie niebawem zmuszona renegocjować kontrakt z firmą Boeing na dostarczenie pierwszej rakiety SLS, gdyż dostępne fundusze zakończą się na początku przyszłego roku. OIG ma duże wątpliwości w kilku przypadkach, o czym NASA poinformowała m.in. na poniższym nagraniu.

Informacje na temat prac nad rakietą SLS / Credits – NASA OIG

Z analizy OIG wynika, że bez dodatkowego wzrostu nakładów misja EM-1 opóźni się poza czerwiec 2020 roku. Wcześniejszy start EM-1 będzie możliwy przy wyraźnym wzroście finansowania, co prawdopodobnie nie spotka się z aprobatą środowisk politycznych w USA. Dlatego można się spodziewać, że NASA prawdopodobnie niebawem oficjalnie poinformuje, że misja EM-1 wystartuje nie wcześniej niż w drugiej połowie 2020 roku.

W pierwszej połowie 2017 roku trwała analiza, czy możliwe będzie przeprowadzenie misji EM-1 w wersji załogowej. Na to rozwiązania naciskały pewne środowiska, w tym i polityczne. NASA, po przeprowadzeniu analizy, postanowiła jednak wykonać misję EM-1 w formie bezzałogowej. Misja EM-2 będzie już załogowa.

Warto tu dodać o ważnej roli Europy w programie kapsuły Orion. Europejski udział w lotach MPCV Orion to budowa modułu serwisowego (napędowego i zasilającego). Moduł jest częściowo oparty na konstrukcji z pojazdu zaopatrzeniowego ATV, którego ostatni egzemplarz odwiedził Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) w 2014-2015 roku.

(OIG)

Comments are closed.