Rosyjski pocisk ASAT?

1

Pojawiło się zdjęcie samolotu MiG-31 z podwieszonym dużym pociskiem. Czy jest to rosyjska broń antysatelitarna?

Portal TheDrive zaprezentował 29 września zdjęcie samolotu MiG-31 z podwieszonym dużym pociskiem. Wg tego źródła ten pocisk nosi nazwę “Kinzhal”. Duże rozmiary pocisku sugerują możliwość lotu ponad atmosferę i zdolność do niszczenia satelitów. Może to być przykład nowoczesnej rosyjskiej broni antysatelitarnej (ASAT), być może w fazie testów.

Zdjęcie MiG-31 i pocisku ASAT / Credits - Jet Photos, Ship Sash

Zdjęcie MiG-31 i pocisku ASAT / Credits – Jet Photos, Ship Sash

Zdjęcie jest dostępne także na portalu Jet Photos. Zdjęcie zostało wykonane 14 września 2018 na podmoskiewskim lotnisku Żukowskij. Przy tym lotnisku znajduje się ważny rosyjski instytut badawczy, związany z lotnictwem i astronautyką.

Ofensywna lotnicza broń typu ASAT może być postrzegana jako przejaw dalszej militaryzacji kosmosu przez Rosję. Taka broń może mieć pewną zaletę w porównaniu z naziemnymi czy okrętowymi systemami – przenoszący pocisk samolot może operować z dala od typowych lotnisk i baz wojskowych. W takim przypadku zniszczenie satelity może być trudne do zrozumienia i zidentyfikowania agresora, szczególnie, gdyby nastąpiło w pobliżu granicy dwóch państw lub na otwartych wodach w przestrzeni międzynarodowej.

Każde celowe zniszczenie satelity na orbicie stwarza ryzyko stworzenia dużej ilości kosmicznych śmieci. Wiele z tych fragmentów może stanowić zagrożenie dla innych satelitów oraz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W styczniu 2007 roku Chiny wykonały test pocisku ASAT (z bazy naziemnej). Wówczas został zniszczony satelita FY-1C, znajdujący się na orbicie o wysokości około 865 km. Większość szczątków tego testu do dziś krąży wokół Ziemi.

Nie jest to pierwsze kontrowersyjne działanie Rosji w przestrzeni dookoła Ziemi. Czternastego sierpnia 2018 przedstawicielka rządu USA poinformowała o dziwnym zachowaniu trzech rosyjskich satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO). Te satelity noszą oznaczenia Kosmos 2519, Kosmos 2521 i Kosmos 2523. Niektóre źródła sugerują, że te satelity mogą mieć przeznaczenie ofensywne. Kilka tygodni później pojawiła się informacja, że rosyjski satelita na orbicie geostacjonarnej (GEO) o nazwie Łucz nadal zbliża się do innych satelitów.

Amerykański test pocisku ASAT - 13 września 1985 / Credits - USAF

Amerykański test pocisku ASAT – 13 września 1985 / Credits – USAF

W latach 80. XX wieku USA rozwinęły pocisk ASM-135 ASAT, który był podwieszany pod samolot F-15 Eagle. W trakcie jednego z testów tego pocisku, 13 września 1985, doszło do celowego zniszczenia satelity P78-1 Solwind. Ten satelita do dziś jest jedynym, który został zniszczony z pokładu samolotu. W momencie zniszczenia satelita przebywał na orbicie o wysokości około 530 km. Zniszczenie P78-1 spowodowało stworzenie około 300 fragmentów o rozmiarach wystarczających do obserwacji przez naziemne systemy radarowe. Ostatni z tych fragmentów spłonął w atmosferze pod koniec zeszłej dekady.

 

(TD, JP)