Huragan Florence z ISS

0

Astronauci Alexander Gerst oraz Richard Arnold sfotografowali 12 września potężny huragan Florence, zmierzający w kierunku wschodniego wybrzeża USA.

Aktualnie na północnym Atlantyku znajdują się cztery duże ośrodki burzowe. Są to: huragan Florence, który 14 września uderzy we wschodnie wybrzeże USA, sztorm tropikalny Isaac, który zbliża się do Morza Karaibskiego, huragan Helene, który bardzo szybko się rozbudował u zachodniego wybrzeża Afryki oraz znacznie bardziej na północ sztorm “sub-tropikalny” Joyce. Ponadto, nad Zatoką Meksykańską przebywa kompleks burzowy, który w ciągu najbliższych 48 godzin może zamienić się w depresję tropikalną.

Oko huraganu Florence z pokładu ISS (12 września 2018) / Credits - ESA, Alexander Gerst

Oko huraganu Florence z pokładu ISS (12 września 2018) / Credits – ESA, Alexander Gerst

Z tych ośrodków burzowych najbardziej niebezpieczny jest huragan Florence. Ten huragan, obecnie kategorii trzeciej w skali Saffir–Simpson zbliża się do wschodniego wybrzeża USA, gdzie rozpoczęła się ewakuacja najbardziej zagrożonych terenów. Huragan uderzy w ląd w piątek (14 września) i przez następne 24 godziny będzie przebywać blisko wybrzeża atlantyckiego. Może to przynieść duże szkody materialne.

Astronauci Alexander Gerst oraz Richard Arnold sfotografowali 12 września huragan Florence z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Na zdjęciach widać m.in. bardzo wyraźną strukturę oka huraganu, otoczonego “ścianą” chmur tego ośrodka tropikalnego.

Ujęcia huraganu Florence z pokładu ISS / Credits-NASA/Richard Arnold/ESA/Alexander Gerst

W kolejnych dniach możliwe będzie zaobserwowanie uderzenia huraganu w ląd i jego skutków. Obserwacje w większości będą wykonywane przez satelity obserwacji Ziemi, m.in. z europejskiego systemu Copernicus czy satelitów meteorologicznych z orbity geostacjonarnej (GEO), a na dodatek przez astronautów z pokładu ISS.

Zdjęcia Alexandra Gersta w wysokiej rozdzielczości można zobaczyć na jego koncie serwisu Flickr.

(AG)

Comments are closed.