Udany start ADM-Aeolus

0

Rakieta Vega wyniosła na orbitę satelitę Atmospheric Dynamics Mission Aeolus. Misja będzie wyznaczać profile wiatrów wiejących w atmosferze Ziemi.

ADM-Aeolus po wyniesieniu na orbitę wokół Ziemi będzie za pomocą emitowanych błysków światła ultrafioletowego wyznaczał profile wiatrów wiejących w atmosferze. Dotychczas takie badania prowadzono poprzez śledzenie ruchu chmur, pomiar zmian powierzchni fal mórz lub odczytu kierunku i siły wiatru po odczycie profili temperatur powietrza.

Kadr ze startu ADM-Aeolus / ESA

Wspomniane możliwości zapewni instrument o nazwie Aladyn, składający się z dwóch potężnych laserów, teleskopu oraz czułych sensorów odbiorczych. Aeolus zapewni lepsze zrozumienie Ziemi, dynamiki atmosfery i klimatu. Dzięki szybko realizowanym obserwacjom dane z orbitera będą również uwzględniane w lepszych prognozach pogody.


Nagranie startu rakiety Vega / Arianespace

Start odbył się na pokładzie europejskiej rakiety Vega z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Start rozpoczął się o 23:20 CEST a lot trwał 53 minuty i 29 sekund. Satelita zbudowany przez koncern Airbus Defence and Space dla Europejskiej Agencji Kosmicznej trafił na niską orbitę okołoziemską na wysokości 311 x 312 km i nachyleniu 96,7 stopni. Sygnał satelity został już odebrany przez centrum kontroli lotów w ESOC. W najbliższych miesiącach potrwa faza kalibracyjna po których misja rozpocznie zbierać dane.

Comments are closed.