Udany lot Falcona 9 z indonezyjskim satelitą

0

7 lipca o godzinie 7:19 CEST z Cape Canaveral wystartował Falcon 9 z satelitą telekomunikacyjnym Merah Putih. Było to pierwsze ponowne użycie pierwszego stopnia rakiety w wersji Block 5.

Satelita Merah Putih znany również pod nazwą Telkom 4 został zbudowany przez brytyjski SSL na zamówienie Telkom Indonesia, największego operatora telekomunikacyjnego z Indonezji. Zastąpi on wysłużonego Telkom 1, wyniesionego w 1999 roku, i utraconego w wyniku anomalii (eksplozji baterii albo zderzenia kosmicznego) w 2017 roku.

Wizualizacja satelity Merah Putih / SSL

Merah Putih jest oparty o platformę SSL-1300 i wyposażony jest w 60 transponderów w paśmie C. Ważący 5800 kg satelita został wyniesiony na orbitę transferową na geostacjonarną (GTO), skąd własnymi siłami trafi na orbitę geostacjonarną (GEO). 36 transponderów będzie używanych do świadczenia usług telekomunikacyjnych dla Indonezji. Pozostałe są przewidziane dla rynku indyjskiego. Nazwa Merah Putih oznacza Czerwony (i) Biały. Termin ten odnosi się do flagi indonezyjskiej.

Lot Falcona 9 trwał 32 minuty. Warto podkreślić, że było to pierwsze ponowne użycie pierwszego stopnia rakiety w wersji Block 5. Wcześniej pierwszy stopień został użyty do wyniesienia satelity Bangabandhu-1 dla Bangladeszu. Block 5 ma obecnie funkcjonować jako ostatnia wersja Falcona 9 po większych usprawnieniach. SpaceX obiecuje, że pierwszy stopień w tym wariancie będzie mógł zostać użyty nawet 100 razy. Duża masa wyniesionego satelity wskazuje również, że SpaceX staje się dużym konkurentem dla innych operatorów wynoszących ładunki na orbity geostacjonarne.

Po udanym locie stopień wylądował na barce Of Course I Still Love You pływającej na Atlantyku.

Comments are closed.