Rogozin: Moduł Nauka poleci pod koniec 2019 roku

1

W specjalnym oświadczeniu dla agencji TASS dyrektor Roskosmosu stwierdził, że kolejny rosyjski moduł dla ISS wyniesiony zostanie w przyszłym roku.

W wywiadzie dla rosyjskiej agencji TASS Dmitrij Rogozin, nowy dyrektor przedsiębiorstwa państwowego Roskosmos oświadczył, że moduł MLM Nauka zostanie wystrzelony w listopadzie 2019 roku. Na przełomie 2018 i 2019 roku moduł miałby zostać przewieziony na teren kosmodromu Bajkonur.

W maju 2018 roku Rogozin został mianowany na dyrektora przedsiębiorstwa Roskosmos. Wcześniej pełnił funkcję wicepremiera Rosji i odpowiadał za kwestie obronne i kosmiczne. Jego mianowanie na dyrektora Roskosmosu postrzegane jest jako degradacja. Polityk z nacjonalistycznej partii Rodina (Ojczyzna) zasłynął stwierdzeniem w 2014 roku w odpowiedzi na nałożenie sankcji na Rosję, że „NASA może zacząć loty na ISS za pomocą trampoliny.”

Pierwsze prace nad modułem Nauka rozpoczęły się w połowie lat dziewięćdziesiątych. Wówczas pod nazwą FGB-2 (Funkcjonalnoj Gruzowoj Blok-2) był on budowany jako rezerwa dla pierwszego modułu ISS, wystrzelonego pod koniec 1998 roku. W 2004 roku podjęto decyzje, aby na bazie zbudowanego w 70% FGB-2 stworzyć rosyjskie laboratorium naukowe.

Projekt mierzył się z ogromnymi opóźnieniami. W ostatnim czasie w przewodach paliwowych modułu znaleziono opiłki. Okazało się, że robotnicy pracujący przy jego systemach napędowych byli przekonani, że demontują sprzęt przeznaczony do kasacji. Co gorsza uszkodzono wówczas został cały system paliwowy, który musiał zostać wymieniony. W sytuacji nie pomagała sytuacja, gdzie wiele potrzebnych komponentów do naprawy sprzętu nie było już produkowanych od lat 80 i 90.

W tej chwili w skład Międzynarodowej Stacji wchodzą następujące rosyjskie moduły:
FGB-1 Zarya, pierwszy element ISS (1998), Moduł Serwisowy Zwiezda (2000), Moduł cumowniczy i śluza Pirs (2001), Moduł naukowy Poisk (2009), Moduł naukowy Rasswiet (2010).

Obecnie wydaje się raczej wątpliwe, że uda się w najbliższym czasie ukończyć prace przy module MLM, a obietnice Dmitrija Rogozina należy bardziej traktować z dużą dozą sceptycyzmu.

(TASS)

Jeden komentarz

  1. Malutki szczegół: “rodina” to po rosyjsku “ojczyzna”, nie “rodzina”. “Rodzina” to “семья” (sem’ya).