Osłona termiczna dla Oriona misji EM-1 zainstalowana

0

W Kennedy Space Centre zakończyła się instalacja osłony termicznej dla kapsuły Orion, która w ramach Exploration Mission 1 poleci w kierunku Księżyca.

Kończą się etapy budowy kolejnych elementów sprzętu, który zostanie użyty w ramach misji Exploration Mission 1. Przykładowo w lipcu w Centrum NASA im Marshalla zaprezentowano tzw. core stage forward skirt, ukończony fragment centralnego stopnia rakiety SLS, w którym znajdować się będzie większość awioniki kontrolującej lot.

Według najnowszych planów debiutancki lot SLS, z bezzałogową misją pojazdu Orion wokół Księżyca, jest formalnie wyznaczony jest na koniec 2019. Z dużym prawdopodobieństwem termin ten jednak opóźni się do połowy 2020 roku.

Kapsuła Orion przechodzi również przez kolejne etapy przygotowań do drugiej misji pojazdu. Pierwszy lot testowy, oznaczony jako Exploration Flight Test 1 (EFT 1), został wykonany pod koniec 2014 roku. Statek kosmiczny, który będzie przewoził astronautów na orbitę okołoksiężycową będzie musiał przejść jeszcze szereg testów, zanim na jego pokład w ramach Exploration Mission 2 wejdą astronauci.

Instalacja osłony termicznej Oriona / NASA, Kim Shiflett

Jednym z kluczowych elementów jest zmodernizowana osłona termiczna, która będzie chroniła pojazd przed wysokimi temperaturami podczas powrotu przez ziemską atmosferę, sięgającymi ponad 2700 stopni Celsjusza. Na terenie Kennedy Space Center Lockheed Martin zakończył przyłączenie osłony termicznej do kapsuły. Oznacza to, że kolejny etap milowy budowy nowego statku kosmicznego NASA został zakończony.

Nowa konstrukcja będzie wykorzystywana w budowie i transporcie astronautów do stacji Lunar Orbital Platform Gateway, która zostanie umieszczona na orbicie okołoksiężycowej.

(SD, LM)

Comments are closed.