Mike Pence w Centrum Kosmicznym im. Johnsona

3

23 sierpnia do Texasu przyleciał wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence. Podczas wizyty wygłosił również przemówienie w Centrum Kosmiczne im. Johnsona w Houston.

Mike Pence pełni również funkcję Przewodniczącego Narodowej Rady Kosmicznej (National Space Council), przez co w ostatnich miesiącach można zauważyć większą obecność polityczną wokół tematów związanych z eksploracją kosmosu. Wizyta w Houston nie była jedynym celem wizyty wiceprezydenta USA. Mike Pence pojawił się na spotkaniu fundraisingowym zbierającym fundusze dla Johna Culbersona, republikańskiego kongresmena z Texasu.

Podczas wizyty w JSC nie padły nowe oświadczenia o dużym znaczeniu politycznym. Mike Pence głównie podkreślił znaczenie sektora kosmicznego dla administracji prezydenta Trumpa. Padły również słowa krytyki, iż niepotrzebnie program Constellation został skasowany. Co ciekawe już po wystąpieniu serwis Nasawatch odnalazł przemówienie Mike’a Pence z 2005 roku, w którym sugerował zakończyć program wahadłowców oraz rodzący się wówczas program Constellation, a fundusze przeznaczyć na odbudowę szkód po huraganie Katrina.

https://www.youtube.com/watch?v=DZDaE_rAMts
Przemówienie Mike’a Pence w JSC / TIME

Wiceprezydent USA również stwierdził, że w ciągu kilku lat pierwsze elementy Lunar Orbital Platform Gateway, planowanej obecnie stacji wokółksiężycowej, znajdą się w przestrzeni kosmicznej, zaś do końca 2024 roku na jej pokładzie znajdzie się załoga.

Komentarz serwisu Kosmonauta.net:
Zwiększone zainteresowanie administracji Donalda Trumpa tematami kosmicznymi związane jest z dwoma czynnikami. Pierwszy jest związany z kończącymi się przygotowaniami do rozpoczęcia lotów komercyjnych kapsuł na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Prawdopodobnie w przyszłym roku amerykańscy astronauci po raz pierwszy od 2011 roku ponownie zostaną wyniesieni na orbitę na pokładzie amerykańskich pojazdów kosmicznych. Tym samym zakończy się przedłużające się uzależnienie od zakupu usług transportu załóg od Rosji, co jest dużą wizerunkową bolączką dla Stanów Zjednoczonych.

Jednocześnie wraz z zakończeniem budowy kolejnych elementów do debiutanckiego lotu rakiety SLS i zbliżającym się startem, administracja USA będzie mogła również pokazać wsparcie “dla wielkich programów” związanych z eksploracją Księżyca. Jednocześnie nie należy oczekiwać znacznego dodatkowego wsparcia budżetowego na wydatki związane z lotami załogowymi. Poważne ogłoszenie (a tym bardziej finansowanie) projektów wykraczających poza stację Lunar Orbital Platform Gateway wydaje się obecnie mało prawdopodobne.

 

3 komentarze

  1. “Nie dotykać? A to ja tym bardziej!” 🙂 Koleś jest też lekko niezrównoważony umysłowo na tle religijnym. Polecam znaleźć to jego przemówienie z inauguracji National Space Council. Powinno być na YT. Momentami śmieszne, momentami straszne. I zapowiedź farsy ze stacją LOP-G wśród oklasków ze stolika ULA.