9 lipca wystartowały trzy rakiety orbitalne. Sojuz-2.1a wyniósł logistyczny pojazd Progress MS-09, Długi Marsz 2C wyniósł dwa satelity obserwacyjne dla Pakistanu, a Długi Marsz 3A umieścił na orbicie satelitę nawigacyjnego Beidou-2 I7.
Start z Bajkonuru
Start Progressa rozpoczął się o 23:51 CEST z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Pojazd dotarł i przycumował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w rekordowym czasie. Progress MS-09 połączył się z rosyjskim modułem Pirs w zaledwie 3 godziny i 40 minut od startu.
Było to czwarte najszybsze przycumowanie do obiektu znajdującego się na orbicie. Szybciej połączyły się tylko Kosmos-213 i Kosmos-188 (kolejno 47 i 67 minut) misje testujące automatyczne cumowanie do wysłanych wcześniej statków Sojuz. Amerykanie w ramach misji Gemini 11 do testowego Agena Target Vehicle przycumowali w 94 minuty.
Cumowanie Progressa MS-09 do ISS / NASA
Progress MS-09 okrążył Ziemię dwa i pół razy zanim przycumował do ISS. Na pokładzie znajduje się około 2,5 ton ładunku, paliwa, eksperymentów oraz prowiantu dla liczącej sześć osób załogi stacji.
W przyszłości profil szybkiego cumowania do ISS ma zostać również wykonywany przez załogowe Sojuzy.
Start z Taiyuan
Długi Marsz 2C wystartowała o 5:56 CEST z kosmodromu Taiyuan. Na orbitę wyniesione zostały dwa satelity teledetekcyjne dla Pakistanu: Pakistan Remote Sensing Satellite (PRSS-1) oraz PakTES-1A. Pierwszy satelita został zbudowany dla Pakistańczyków przez przemysł chiński. PRSS-1 waży około 1200 kg i będzie prowadził obserwacje Ziemi z rozdzielczością około 1 metra (kamera panchromatyczna) i 4 metrów (kamera multispektralna) przez następne 7 lat.
Obserwacyjny satelita PakTES-1A został zbudowany przez Pakistańską Agencję Kosmiczną SUPARCO we współpracy ze Space Advisory Company z Republiki Południowej Afryki. Masa satelity wynosi 285 kg.
Start z Xichang
Trzecim startem z 9 lipca był lot Długiego Marszu 3A, który wystartował o 21:58 CEST. Wyniesiony został rezerwowy satelita Beidou-2 I7 wchodzący w skład chińskiego systemu nawigacji satelitarnej.
Docelowo system Beidou składać się ma z 35 satelitów – 27 na orbicie MEO, trzech na orbicie IGSO (o wysokości geostacjonarnej, ale o nachyleniu wynoszącym 55 stopni) oraz pięciu satelitów na orbicie geostacjonarnej. Jego osiągi mają pozwolić na wyznaczanie pozycji z precyzją nie gorszą niż 6 metrów w poziomie oraz 10 metrów w pionie.
Były to 56, 57 i 58 udane loty rakiet orbitalnych w 2018 roku.
3 komentarze
“9 lipca wystartowały dwie rakiety orbitalne”
Nie dwie a trzy.
“Były to 56 i 57 udane loty rakiet orbitalnych w 2018 roku”
57 start należy do CZ-3A z satelitą Beidou-2 I7 (Beidou 32) a 58. do Progressa MS-09
Taka uwaga:
Wrzuciliście nagranie z dokowania Progressa MS-08, a wczoraj do ISS cumował MS-09
Dziękuję za wskazanie błędu. Poprawione! 🙂