Kosmiczny koncert Kraftwerk

0

Przebywający na ISS Alexander Gerst dołączył do koncertu Kraftwerk, niemieckich weteranów muzyki elektronicznej.

Koncert niemieckiego zespołu odbył się 20 lipca w Stuttgarcie. Zespół Kraftwerk, założony w 1970, miał ogromny wpływ na rozwój brzmienia elektronicznego. Wielu określa grupę z Dusseldorfu za elektroniczny odpowiednik Beatelsów. Największe sukcesy zespół odnosił na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Muzyka zespołu wielokrotnie nawiązywała do rozwoju technologicznego i przemian na płaszczyźnie technika – człowiek.

Alexander Gerst dołączył w formie wideokonferencji podczas koncertu. Ze specjalnie przygotowanym tabletem wykonał wraz z muzykami utwór Spacelab. Nazwa utworu odnosi się do europejskiego laboratorium kosmicznego, które 16 razy leciało na pokładzie amerykańskiego wahadłowca kosmicznego.

Kosmiczny koncert Alexandra Gersta i zespołu Kraftwerk / ESA

W latach osiemdziesiątych do kosmicznego koncertu szykował się amerykański astronauta Ron McNair, który miał poprzez wideokonferencję dołączyć przedstawienia Jean-Michela Jarre. Do koncertu jednak nigdy nie doszło. McNair zginął w katastrofie Challengera, zaś wspólny utwór znalazł się na na płycie Rendez-vous Jarre’a. Na innych koncertach francuskiego muzyka w formie telekonferencji łączyli się również obecni kosmonauci ze stacji Mir.

Do turystycznego lotu kosmicznego wraz z koncertem szykowała się również piosenkarka Sarah Brightmann, która trenowała do lotu Sojuz TMA-18M. Z przyczyn zdrowotnych Brytyjka zrezygnowała, a jej miejsce zajął astronauta Andreas Mogensen z Danii.

Najsłynniejszym muzycznym nagraniem z kosmosu pozostaje jednak utwór Space Oddity Davida Bowie, zagrane i zaśpiewane przez Kanadyjczyka Chrisa Hadfielda.

(ESA)

Comments are closed.