Zmarł ostatni członek zespołu Von Brauna

0

Zmarł Georg Von Tiesenhausen, ostatni z grupy 127 niemieckich inżynierów, którzy wraz z Wernherem von Braunem, pozwolili rozwinąć sektor kosmiczny w USA.

Georg Von Tiesenhausen urodził się w 1914 roku w Rydze, a w 1943 roku ukończył studia na Uniwersytecie w Hamburgu. W końcowych latach Drugiej Wojny Światowej jako szef sekcji brał udział w rozwoju programu rakietowego Trzeciej Rzeszy w Peenemünde.

Po wojnie, w 1953 roku został przetransferowany do Stanów Zjednoczonych, w ramach Operacji Paperclip. W jej ramach około 1600 naukowców, inżynierów i techników Trzeciej Rzeszy zostało przeniesionych do USA, gdzie rozpoczęli pracę na rzecz wojska amerykańskiego. Część specjalistów pod kierownictwem Wernhera Von Brauna zaczęło rozwijać program kosmiczny Stanów Zjednoczonych. Pracował zarówno przy rakietach Redstone, jak i programie Apollo. W NASA był zatrudniony do 1987 roku.


Wywiad z Georgiem Von Tiesenhausen o jego wspomnieniach z programu Apollo

Na emeryturze często prowadził zajęcia dla uczestników Space Camp w US Space and Rocket Center. Zmarł w wieku 104 lat w Huntsville w Alabamie.

Comments are closed.