Udany test rakietowy firmy SpaceForest

0

Firma SpaceForest z Gdyni udostępniła nagranie ukazujące postępy przy budowie rakiety SIR.

Pod koniec 2017 roku firma SpaceForest poinformowała o przyznaniu funduszy z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) na budowę rakiety suborbitalnej o nazwie Suborbital Inexpensive Rocket (SIR). Projekt budowy rakiety ruszył w kwietniu 2018 roku.

Rakieta SIR ma być zdolna do osiągnięcia pułapu 150 km. Na tę wysokość rakieta SIR będzie zdolna wynieść ładunek 50 kg. Rakieta ma mieć długość 10 m i ma być w pełni odzyskiwalna. Koszt lotu ma być znacznie niższy od obecnie używanych i przyszłych konstrukcji. Dzięki temu SIR będzie w stanie wykonywać loty dla podmiotów, których dziś nie stać na badania przy pomocy rakiet suborbitalnych.

Rakieta SIR może być jednym z ważnych ogniw polskiego sektora kosmicznego, które musi być konkurencyjne przynajmniej na skalę europejską.

Nagranie czwartego testu silnika SF200 / SpaceForest

W pierwszych dwóch miesiącach projektu firma skupiła się na projekcie nowego stanowiska badawczego i nowej geometrii silnika SF200. Podczas testu sprawdzono nową geometrię komory spalania SF200 z dyszą wieloportową. Kształt dyszy został zaprojektowany z uwzględnieniem szeregu analiz termodynamicznych i przepływowych. Zamiast jednej dużej dyszy zastosowany został szyk siedmiu mniejszych dysz wykonanych w jednym bloku grafitowym. Test silnika trwał przez ponad 20 sekund generując ciąg średni na poziomie 6 [kN] i najwyższy jak dotąd impuls całkowity, wynoszący prawie 130 [kNs].

(SF)

Comments are closed.