Pierwszy astronauta z Emiratów poleci w 2019 na ISS

0

Rosja i ZEA podpisały umowę na przeprowadzenie pierwszego lotu astronauty z Emiratów. Lot ma odbyć w ramach misji Sojuza MS-12.

Umowa została podpisana w Wiedniu podczas konferencji Unispace+50, zwołanej z okazji 50 rocznicy pierwszego Sympozjum o Pokojowym Wykorzystaniu Przestrzeni Kosmicznej (UNOOSA). Dokument podpisali Sergiej Krikalew, były kosmonauta, a obecnie Dyrektor Wykonawczy ds Lotów Załogowych w Roskosmosie oraz Jusuf Hamad Al-Szajbani, Dyrektor Generalny Centrum Kosmicznego imienia Muhammada Bin Raszida.

Lot astronauty zostanie przeprowadzony podczas misji Sojuza MS-12. Pozostali członkowie załogi są już wybrani. Będą to Oleg Skripoczka z Rosji (3 lot) oraz Christina Hammock-Koch z USA (1 lot), którzy na pokładzie zostaną około sześciu miesięcy. Astronauta z Emiratów spędzi na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej około 10 dni i powróci z dwójką innych astronautów kończących wielomiesięczny pobyt w przestrzeni kosmicznej.

Kosmiczne plany ZEA

Budowa i składowe sondy / Credit: Mohammed Bin Rashid Space Centre

Infografika sondy Al-Amal / Credit: Mohammed Bin Rashid Space Centre

W ostatnich latach Zjednoczone Emiraty Arabskie bardzo intensywnie rozwijają własny program kosmiczny. W 2014 roku powołana została narodowa agencja kosmiczna. W 2020 roku ma również wystartować pierwsza misja marsjańska. Zbudowana przede wszystkim przez ekspertów z ZEA sonda Al-Amal (Nadzieja) ma wejść na orbitę Marsa w 2021 i badać atmosferę Czerwonej Planety. Emiraty również zorganizują jedną z najważniejszych branżowych konferencji, IAC 2020, w Dubaju.

W ZEA funkcjonuje również operator komunikacji satelitarnej Thuraya (ar. Plejady) i YahSat. Kraj posiada również satelity obserwacji Ziemi (seria DubaiSat). W 2018 i 2019 planowane jest również wyniesienie dwóch satelitów wywiadowczych o nazwie Falcon Eye.

Arabscy astronauci

Dotychczas tylko dwóch Arabów odbyło lot kosmiczny. Pierwszym był Saudyjczyk Sultan Bin Salman Al Saud, który odbył tygodniowy lot na pokładzie wahadłowca Discovery w ramach misji STS-51G w 1985 roku. Jednym z celów misji było wyniesienie satelity Arabsat-1B. Obecnie pełni funkcję ministra ds. Turystyki i Dziedzictwa Narodowego.

Drugim arabskim astronautą jest Muhammad Faris z Syrii. W 1987 roku spędził tydzień na pokładzie stacji Mir w ramach misji Sojuz-TM 3. Po rozpoczęciu wojny domowej w Syrii w 2012 przeszedł na stronę opozycji antyasadowskiej, zaś obecnie jest uchodźcą w Turcji.

Około dekadę temu również Jordania rozważała wysłać własnego obywatela Sojuzem do ISS. Plan jednak nigdy nie wyszedł poza wstępny etap deklaracji. Wszystko obecnie wskazuje na to, że trzecim Arabem na orbicie będzie obywatel Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

(SN)

Comments are closed.