Opportunity – 14 lat jazdy po Marsie

1

Czternaście lat jazdy łazika Opportunity po powierzchni Marsa.

Łazik Opportunity bada powierzchnię Czerwonej Planety od lutego 2004 roku, czyli od ponad 5000 soli (marsjańskich dni). W tym czasie łazik przejechał ponad 45 kilometrów, odwiedzając m.in. kilka kraterów. Aktualnie przebywa on przy krawędzi krateru Endeavour, do którego dotarł w 2011 roku.

Jazda łazika od sol 1 do sol 5104 została zaprezentowana na poniższym nagraniu. Dźwięk na nagraniu odpowiada zapisom z pokładowego akcelerometra. Głośniejszy dźwięk odpowiada bardziej “szorstkiemu” terenowi. Na szczególną uwagę zwraca maj i czerwiec 2005 roku, gdy łazik wyjeżdżał z piaskowej wydmy, wrzesień 2006, gdy łazik dotarł do krateru Endurance oraz sierpień 2011 roku, gdy dotarł do krateru Endeavour.

Łazik Opportunity – jazda do Sol 5104 / Credits – NASA, JPL,  Paolo Bellutta

Od początku czerwca Opportunity zmaga się burzą pyłową. Ostatni kontakt został nawiązany 12 czerwca 2018. Od tego czasu łazik prawdopodobnie przebywa w specjalnym trybie, w którym nastąpiło wyłączenie wszystkich systemów łazika poza zegarem pokładowym. Zegar jest zaprojektowany tak, aby próbować co jakiś czas wybudzać inne systemy łazika. Dwudziestego czerwca NASA poinformowała, że nadal nie odebrała żadnego sygnału od Opportunity, ale uważa, że pokładowe baterie powinny przetrzymać aktualną burzę.

(NASA, USF, PFA)

1 komentarz