MSL: udane zebranie próbek

0

Łazik Mars Science Laboratory dostarczył próbki skał do instrumentu Sample Analysis at Mars. To pierwsze zebranie próbek od końca 2016 roku.

Przedostatnie wiercenie wykonane przez łazik Mars Science Laboratory (MSL) “Curiosity” wykonano podczas marsjańskiego dnia (“sol”) 1495. Było to około 20 października 2016 roku. Skałę, którą Curiosity zbadał za pomocą wiertła, nazwano “Sebina”. Wówczas pojawiły się pewne problemy techniczne z mechanizmem wiertła łazika, które nie zostały szybko rozwiązane.

Jak się w kolejnych tygodniach okazało – problem z wiertłem był bardziej skomplikowany. Mechanizm, który wprowadza wiertło głębiej podczas wwiercania się w skałę nie funkcjonuje. Inżynierowie NASA i Jet Propulsion Laboratory (JPL) pracowali nad tym problemem przez ponad rok. Rozwiązaniem problemu okazało się użycie ruchu całego ramienia łazika w trakcie wiercenia.

Aż do końca lutego 2018 łazik MSL nie wykonał kolejnych wierceń. W międzyczasie udało się opracować nową technikę wiercenia i pozyskiwania próbek. Po pierwszych udanych testach wiercenia w maju 2018 nadszedł czas na pozyskanie próbek skał. Zebranie próbek okazało się być trudnym zadaniem – początkowo nie udało się zebrać wystarczającej próbki skał do badania za pomocą instrumentu Sample Analysis at Mars (SAM). Inżynierowie JPL postanowili skorzystać z nowo opracowanej techniki, którą nazwano “feed extended sample transfer”. Dzięki tej technice udało się wprowadzić wystarczającą ilość materiału do SAM.

Aktualnie wiertło łazika jest w pozycji wysuniętej. Oznacza to, że nie ma już możliwości przesiania próbek do dokładnych ilości, zanim zostaną one dostarczone do SAM. Niemniej jednak ponowna możliwość skorzystania z instrumentu SAM jest ważna dla całej misji MSL.

Aktualnie (stan na 5 czerwca 2018) łazik MSL przejechał już 20913 metrów.

(NASA)

Comments are closed.