Komercyjny kosmos – maj 2018

0

Zapraszamy do podsumowania wydarzeń w komercyjnym sektorze kosmicznym z maja 2018 roku.

NCBiR – kosmiczne projekty

W maju zostały ogłoszone wyniki selekcji kolejnych projektów B+R finansowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR). Łącznie wybrano do realizacji 16 projektów w województwie Mazowieckim i 80 projektów z pozostałych województw Polski. Wśród nich jest kilka związanych z branżą kosmiczną. Przykładowo, jeden z nich, dotyczący aplikacji kwantowych, będzie realizowany przez firmę Creotech Instruments. Inny, związany z zaawansowanym wykorzystaniem sygnału nawigacji satelitarnej, będzie realizowany przez firmę Blue Dot Solutions.

W ostatnich latach można zaobserwować rosnącą ilość “kosmicznych projektów” realizowanych dzięki współfinansowaniu z NCBiR. Jest to ważna alternatywa dla realizacji projektów w odróżnieniu od funduszy z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), w której projekty muszą być powiązane z obszarami działań, do których Polska się zapisała, oraz realizowanych w ramach programu Horyzont 2020 (H2020) Komisji Europejskiej, gdzie jest bardzo duża konkurencja.

Komercyjne lądowniki księżycowe?

Amerykańska agencja NASA rozpatruje możliwość zakupienia lotów małych lądowników księżycowych od końca tego roku. Co ciekawe, lądowniki mają pochodzić od firm prywatnych (być ich produktami), NASA zaś ma być jedynie “klientem” dla ładunku, które te lądowniki dostarczą na Srebrny Glob.

Pierwsze loty miałyby się odbyć już w 2021 roku. NASA jest zainteresowana lądownikami zdolnymi dostarczyć minimum 10 kg użytecznego ładunku na powierzchnię Księżyca. W przyszłości NASA może także zakupić loty większych lądowników, zdolnych do dostarczenia nawet do 1000 kg na powierzchnię Srebrnego Globu.

Grafika prezentująca lądownik Peregrine firmy Astrobiotic na powierzchni Księżyca / Credits - Astrobiotic

Grafika prezentująca lądownik Peregrine firmy Astrobiotic na powierzchni Księżyca / Credits – Astrobiotic

Choć konkurs Google Lunar XPrize (GLXP) zakończył się bez rozstrzygnięcia, kilka firm nadal kontynuuje swoje prace. Jest możliwe, że w ciągu 2-3 najbliższych lat niektórzy z dawnych uczestników GLXP oraz być może nowi konkurenci będą w stanie zaprezentować swoje lądowniki księżycowe. Jednym z nich z pewnością jest firma Astrobotic, która zrezygnowała wcześniej z udziału konkursu GLXP aby spokojniej zająć się pozyskiwaniem sponsorów oraz prowadzić działania badawczo-rozwojowe. W tej chwili zespół ma już podpisane partnerstwo z Vodafone oraz z Audi. Wydaje się, że lot ich lądownika Peregrine mógłby się odbyć przed 2020 rokiem.

Kolejna runda ICEYE

Fińska firma ICEYE poinformowała w maju o udanym zakończeniu pozyskiwania finansów w ramach Rundy B. Firma zebrała 34 miliony dolarów i jest to już druga runda finansowania tej spółki.

Celem ICEYE jest budowa serii satelitów obrazowania radarowego SAR. Testowy satelita spółki ICEEYE-X1 (znany również jako POC-1) jest pierwszym na świecie satelitą obrazowania radarowego lżejszym od 100 kg . Wyniesiony został 17 stycznia na indyjskiej rakiecie PSLV wraz z 31 innymi satelitami.

Pozyskane fundusze posłużą do budowy i wyniesienia kolejnych satelitów obrazowania radarowego. Z dostępnych informacji wynika, że kilka satelitów firmy ma znaleźć się na orbicie jeszcze przed końcem 2020 roku.

Earth-i – kolorowe wideo z orbity

Brytyjska Earth-i przedstawiła w kwietniu i maju pierwsze obrazy ze swojego satelity o nazwie VividX2. Satelita został umieszczony na orbicie w styczniu 2018 roku, dzięki indyjskiej rakiecie PSLV-XL. Satelita o masie około 100 kg obserwuje Ziemię z orbity o wysokości 500 km. Poniższe nagranie prezentuje pierwsze wyniki obserwacji VividX2. Firma Earth-i reklamuje te dane jako “pierwsze kolorowe wideo z orbity”.

Pierwsze obrazy z satelity VividX2 / Credits – Earth-i

Warto jednak dodać, że firma SkyBox (Terra Bella, dziś część Planet) był pierwszym dostawcą wideo w jakości HD służącego do obserwacji Ziemi, choć nie w kolorze. Pierwsze nagrania ze SkyBox zostały opublikowane już w 2014 roku.

Cięcia w rosyjskim sektorze kosmicznym

Pod koniec maja pojawiła się informacja o wyborze nowego dyrektora Roskosmosu. Został nim Dimitrij Rogozin. Wcześniej, w latach 2011 – 2018, Rogozin pełnił funkcję wicepremiera Rosji. Roskosmos sprawuje rolę zarówno centralnego zakładu przemysłowego, jak i narodowej agencji kosmicznej Rosji. Co ciekawe, Rogozin jest objęty sankcjami ze strony USA i Unii Europejskiej. Dla wielu komentatorów zmiana pozycji Rogozina od wicepremiera do “zaledwie” dyrektora Roskosmosu to wyraźna degradacja i dowód na coraz niższe zaufanie ze strony Władymira Putina.

Równolegle pojawiła się informacja, że w najbliższych latach rosyjski sektor kosmiczny będą czekać (kolejne) spore cięcia. Mowa tutaj o wartości nawet 2,4 miliarda USD w ciągu trzech kolejnych lat. Prawdopodobnie jeszcze bardziej spowolni to sektor kosmiczny Rosji, który od kilku lat znajduje się w kryzysie. Najbardziej dobitnym przykładem są afery korupcyjne związane z budową kosmodromu Wostoczny, nieudane starty rakiet  czy utraty satelitów. Wskutek ograniczonych funduszy udział Rosji w programie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) został również ograniczony, a plany na kolejne lata regularnie się opóźniają. Kolejne cięcia będą oznaczać spadek ilości startów oraz być może jeszcze mniejsze zaangażowanie w program ISS.

Majowe hackatony

W maju odbyło się kilka ciekawych hackatonów w Europie. Hackatony to zwykle 24-48 godzinne spotkania różnych pasjonatów i specjalistów w danej branży, którzy pod okiem ekspertów tworzą pierwsze wersje swoich rozwiązań.

Finaliści oraz eksperci hackatonu SpaceTech Riga Challenge / Credits - Garage 48

Finaliści oraz eksperci hackatonu SpaceTech Riga Challenge / Credits – Garage 48

W dniach 11-13 maja w Rydze odbył się hackaton o nazwie SpaceTech Riga Challenge. Celem tego hackatonu było wsparcie łotewskich i estońskich pomysłów związanych z branżą kosmiczną. Hackaton przyciągnął blisko setkę uczestników i kilkunastu ekspertów, wśród których był także przedstawiciel Blue Dot Solutions. Dwa najciekawsze rozwiązania zaproponowane na tym hackatonie dotyczyły praktycznego przetwarzania danych obserwacji Ziemi na potrzeby leśnictwa i gospodarki wodnej. Oba pomysły mają dużą szansę na realizację w najbliższych latach.

Łotwa to jedno z państw, które dopiero “puka do drzwi” ESA, pełne członkostwo nastąpi w ciągu kilku lat. Niemniej jednak na Łotwie istnieje już kilka mniej i bardziej formalnych grup zainteresowanych branżą kosmiczną – są także pierwsze firmy w tym sektorze.

Pod koniec maja odbyła się globalna edycja hackatonów ActInSpace. W Polsce odbyły się dwa hackatony w ramach ActInSpace – w Krakowie (połączony z konferencją Space 4.0) oraz drugi w Warszawie. Oba hackatony przyciągnęły dużą ilość entuzjastów sektora kosmicznego.

Valispace – milion EUR inwestycji

Firma Valispace zawiązała się z grupy, która uczestniczyła w hackatonie StartupWeekendSpace w Bremie w kwietniu 2015. Wówczas zespół zajął jedno z czołowych miejsc i postanowił dalej rozwijać swój projekt, dotyczący bardziej sprawnego zarządzania procesem dokumentacji w projektach satelitarnych i rakietowych. W 2016 roku zawiązano firmę Valispace, a w maju 2018 roku pojawiła się informacja o zakończeniu procesu inwestycyjnego. Valispace otrzymała milion EUR od niemieckiego funduszu HTGF. Jest to inwestycja na poziomie zalążkowym (seed).

GSA – początek projektu Hull to Hull (H2H)

Pod koniec maja rozpoczął się projekt Hull to Hull (H2H) w ramach programu Horyzont 2020 (H2020). Projekt jest nadzorowany przez Europejską Agencję Nawigacji Satelitarnej (GSA). Jego celem jest wprowadzenie zaawansowanych rozwiązań związanych z pozycjonowaniem dla nowej generacji statków (w tym autonomicznych) w celu redukcji kolizji pomiędzy okrętami – zarówno na morzach jak i szlakach rzecznych. Partnerami projektu są podmioty z Norwegii, Holandii i Belgii.

Ważne: artykuł chroniony prawem autorskim, co oznacza że wszelkie prawa, w tym Autorów i Wydawcy są zastrzeżone. Zabronione jest dalsze rozpowszechnianie tego artykułu w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody ze strony właściciela serwisu Kosmonauta.net – firmy Blue Dot Solutions. Napisz do nas wiadomość z prośbą o wykorzystanie. Niniejsze ograniczenia dotyczą także współpracujących z nami serwisów.

(H, V, Pa, SN, IQ, IE, BDS, NCBiR, ESA)

Comments are closed.