Hayabusa 2 dotarła do planetoidy Ryugu

1

27 czerwca japońska sonda kosmiczna Hayabusa 2 dotarła do celu misji – planetoidy 162173 Ryugu.

Hayabusa 2 to następczyni misji Hayabusa, która 13 czerwca 2010 roku, jako pierwsza w historii, sprowadziła na Ziemię próbki planetoidy (25143 Itokawa, typu spektralnego S). Celem Hayabusa 2 jest sprowadzenie próbek kolejnej planetoidy, tym razem typu C, oznaczanej jako (162173) 1999 JU3. Została ona odkryta w 1999 roku w ramach programu LINEAR i ma około 1 kilometra średnicy. W 2015 roku w ramach konkursu wyłoniono nazwę dla niej nazwę: Ryugu.

Zdjęcie Ryugu z 24 czerwca z odległości około 40 km / JAXA

Sonda została wystrzelona w grudniu 2014 roku. Po ponad trzech latach lotu Hayabusa 2 znajduje się coraz bliżej celu. Pod koniec lutego wykonała pierwsze zdjęcia Ryugu, wówczas z ponad 1,3 miliona kilometrów odległości. Kolejne obserwacje zostały przeprowadzone pomiędzy 11 a 14 maja. Wówczas to “star trackery” Hayabusy 2 wykonały obserwacje planetoidy z odległości mniejszej niż 80 tysięcy km.

Podczas ostatniego etapu podróży w czerwcu 2018, obserwacje planetoidy były wykonywane regularnie, a japońska agencja kosmiczna JAXA co kilka dni publikowała nowe zdjęcia i nagrania ukazujące Ryugu. Oczom ukazał się kształt przypominający kostkę do gry, pokryty kraterami oraz głazami na powierzchni. Planetoida ma około 1 km średnicy szerokości.

27 czerwca formalnie zakończyła się trwająca trzy i pół roku podróż. Sonda dotarła do punktu znajdującego się 20 km od Ryugu, i po raz dziesiąty przeprowadziła odpalenie silników korekcyjnych. Z tej okazji zwołana została specjalna konferencja prasowa japońskiej agencji kosmicznej, na której pokazano najdokładniejsze dotychczas obrazy planetoidy.

Ryugu widziana z 22 km / JAXA

W najbliższym czasie przeprowadzona zostanie dokładniejsza kampania obserwacji planetoidy, która pozwoli sondzie zbliżyć się na mniejszą odległość a następnie pobranie próbek. Będzie to przeprowadzony przy pomocy specjalnego manipulatora. Ponadto, na pokładzie sondy znajduje się mały impaktor o nazwie Small Carry-on Impactor (SCI). Wewnątrz SCI zainstalowano 4,5 kg ładunku wybuchowego, który wytworzy mały krater na powierzchni Ryugu, dzięki czemu możliwe będzie pobranie próbek skał nie wystawionych na działanie próżni i promieniowania słonecznego oraz kosmicznego.

Na pokładzie znajduje się także lądownik o nazwie MASCOT (Mobile Asteroid Surface Scout). Został on zbudowany przez Niemiecką Agencję Kosmiczną (DLR) przy współpracy z Francuską Agencją Kosmiczną (CNES). MASCOT ma masę 10 kg i pewne możliwości poruszania się po powierzchni planetoidy.

(JAXA, PFA)

1 komentarz

  1. Żeby tylko wszystko zadziałało, i “miejscowa” grawitacja niczego nie zepsuła :/