Chiński start z meteorologicznym Fengyun-2H

0

5 czerwca z kosmodromu Xichang wystartowała rakieta CZ-3A. Na orbitę geostacjonarną transferową (GTO) wyniesiony został satelita meteorologiczny Fengyun-2H.

Siedemnasty start orbitalny z Chin w 2018 roku rozpoczął się o godzinie 15:07 CEST. Lot zakończył się sukcesem i satelita został wprowadzony na orbitę GTO. Po czterech miesiącach samodzielnego lotu trafi na orbitę geostacjonarną nad 79 stopniem długości wschodniej. Satelita ma świadczyć usługi meteorologiczne dla Chińskiej Administracji Meteorologicznej przez co najmniej 4 lata. Obserwowane będą fragmenty Afryki, Bliski Wschód oraz Azja Centralna, regionów ważnych dla Chin z perspektywy ekspansji ekonomicznej w ramach programu “Jeden pas i jedna droga”.

Fengyun-2H należy do ostatniego z serii satelitów meteorologicznych rozwijanych od lat osiemdziesiątych a wynoszonych od 1997 roku. Satelity te są stabilizowane obrotem (100 rpm). Fengyun-2H waży 1380 kg. wyposażony jest w radiometr prowadzący obserwacje w świetle widzialnym i podczerwonym. Posiada również czujnik promieniowania X i cząstek wysokoenergetycznych do monitoringu tzw. pogody kosmicznej.


Nagranie startu rakiety CZ-3A z FY-2H / CALT

Co ciekawe po wyniesieniu satelity, górny stopień rakiety CZ-3A został zastosowany do przeprowadzenia eksperymentu zorganizowanego przez CALT, Chińską Akademię Technik Rakietowych. Na orbicie badano zachowanie ciekłego wodoru i tlenu w zbiornikach paliwowych. Wyniki mają zostać zastosowane do zaprojektowania nowych rakiet nośnych, w których paliwo kriogeniczne mogłoby zostać wykorzystane w parę godzin po starcie.

(SFN)

Comments are closed.