Udany start misji InSight

1

Piątego maja ku Czerwonej Planecie wyruszyła misja InSight.

Do startu misji Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport (InSight) doszło 5 maja 2018 o godzinie 13:05 CEST z kosmodromu Vandenberg w Kalifornii. Lot rakiety Altas V przebiegł prawidłowo i InSight został umieszczony na prawidłowej orbicie wstępnej. O 14:23 rozpoczęło się drugie, 6 minutowe odpalenie stopnia Centaur, które wyniosło sondę na trajektorię międzyplanetarną. Przylot do Marsa zaplanowany jest na koniec listopada.

Lądownik InSight od lutego przebywał w Vandenberg w Kalifornii. Start misji odbył się za pomocą rakiety Atlas V w konfiguracji 401. Choć Vandenberg nie oferuje optymalnej trajektorii lotu poza bezpośrednie otoczenie Ziemi, NASA zadecydowała o wykorzystaniu tego kosmodromu, gdyż rakieta Atlas 5 w konfiguracji 401 dysponuje nadwyżką “mocy” wystarczającą do wyniesienia dość małego lądownika (ważącego zaledwie 360 kg) jakim jest InSight. Start z Vandenbergu miał też inną korzyść: z Florydy w tym roku prawdopodobnie wystartuje rekordowa liczba rakiet, co oznacza problemy logistyczne.

Początkowa trajektoria lotu misji InSight / Credits – United Launch Alliance

Elementy urządzenia HP3 wykonane przez firmę Astronika / Credits - Astronika

Elementy urządzenia HP3 wykonane przez firmę Astronika / Credits – Astronika

Warto dodać, że część penetratora HP3, jednego z instrumentów sondy, zostało wykonane na zamówienie Niemieckiej Agencji Kosmicznej (DLR) przez polską spółkę Astronika. Penetrator HP3 jest jednym z podstawowych elementów misji InSight i jego zadaniem jest “wbicie się” na głębokość pięciu metrów w marsjański grunt. Urządzenie ma być uruchomione w pierwszym kwartale przyszłego roku, kilka miesięcy po lądowaniu InSight.

Oprócz InSight ku Czerwonej Planecie zostały wysłane zminiaturyzowane satelity typu CubeSat o nazie Mars Cube One (MarCO). Celem misji MarCO jest test systemów komunikacji i orientacji małych satelitów w “głębokim kosmosie”, czyli przestrzeni z dala od Ziemi.

Misja InSight jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA, NASA)

1 komentarz

  1. “Oprócz InSight ku Czerwonej Planecie zostały wysłane zminiaturyzowane satelity typu CubeSat o nazie Mars Cube One (MarCO).”
    Poza literówką można dodać , że Cubesaty mają indywidualne nazwy : Wall-E i Eva