Nowe problemy techniczne JWST

0

Podczas niedawnych testów kosmicznego teleskopu JWST doszło do kilku nieprawidłowości, które są obecnie analizowane.

Od końca marca 2018 wiadomo już, że NASA nie będzie w stanie przygotować JWST do startu w przyszłym roku. Aktualnie przewiduje się z 70% pewnością, że teleskop będzie gotowy do startu dopiero w maju 2020 roku. Oznacza to oficjalne opóźnienie startu misji.

Od zeszłego roku JWST wykonał serię testów, w tym krytyczny test w komorze termiczno-próżniowej. Seria zakończyła się na początku 2018 roku. Następnie rozpoczęte zostały testy środowiskowe, w tym tych, które symulują zachowanie się teleskopu podczas startu. Podczas jednego z takich testów doszło do poluzowania i odpadnięcia kilku śrub i podkładek. Z dostępnych informacji wynika, że te elementy odpadły od głównej struktury i osłony teleskopu, ale nie od układu optycznego.

Firma Northrop Grumman, w zakładach której znajduje się JWST, uważa, że problemy zostaną niebawem rozwiązane. Przy wcześniejszych testach z początku tego roku doszło do pewnych uszkodzeń osłony termicznej JWST. Z dostępnych informacji wynika, że tamten problem został już rozwiązany.

Po wystrzeleniu za pomocą rakiety Ariane 5 JWST zostanie skierowany do punktu L2 układu Ziemia-Słońce, znajdującego się około 1,5 mln km za naszą planetą. Podróż do orbity “halo” wokół tego punktu będzie trwać prawie miesiąc. W tym czasie JWST rozwinie wszystkie swoje elementy oraz uruchomi najważniejsze instrumenty pokładowe. JWST będzie operować poza zasięgiem obecnie istniejących pojazdów załogowych, co oznacza, że możliwości naprawy teleskopu po wystrzeleniu będą praktycznie zerowe.

(NASA)

Comments are closed.