Komercyjny kosmos – kwiecień 2018

0

Zapraszamy do podsumowania wydarzeń w komercyjnym sektorze kosmicznym z kwietnia 2018 roku.

Konferencja 34th Space Symposium

W kwietniu odbyły się dwie ciekawe konferencje branży kosmicznej. 16-19 kwietnia w Colorado Springs w stanie Colorado w USA odbyło się trzydzieste czwarte Space Symposium. Wydarzenie bardziej skupia się na amerykańskim (i kanadyjskim) przemyśle kosmicznym, dlatego na miejscu pojawili się też politycy Stanów Zjednoczonych. Wśród nich obecny był także Mike Pence, wiceprezydent Stanów Zjednoczonych.

Na tej konferencji zaprezentowano po raz pierwszy mini-wahadłowiec Dream Chaser firmy Sierra Nevada. Pokazany został także silnik BE-4 firmy Blue Origin oraz rakieta OmegA firmy Orbital ATK.

Dream Chaser firmy Sierra Nevada / Credits – Space.com, VideoFromSpace

Wielu wystawców na Space Symposium zaprezentowało swoje koncepcje załogowej eksploracji Układu Słonecznego, w szczególności lotu na Marsa.

Targi ILA 2018 i konferencja NewSpaceVision

Drugim ważnym wydarzeniem z kwietnia 2018 były targi lotnicze ILA w Berlinie. Na ILA 2018 bardzo wyraźnie zaznaczyła obecność Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Oprócz kilku paneli, w których uczestniczył także Dyrektor Generalny ESA (Jan Woerner), Agencja przedstawiła również duże stanowisko wystawowe.

Polskie firmy były również obecne na targach ILA. Polska Agencja Kosmiczna wraz z Województwem Podkarpackim, miastami Rzeszowem i Krosnem oraz Stowarzyszeniem „Dolina Lotnicza” zorganizowały polskie stoisko, na którym wystawiało się ponad 30 krajowych podmiotów.

Podsumowanie działań ESA na ILA 2018 podczas pierwszego dnia tego wydarzenia / Credits –European Space Agency, ESA

Prezentacja samolotu pasażerskiego Airbus A350 / Credits – Cargospotter

Wydarzeniem “towarzyszącym” była konferencja NewSpaceVision. Na niej skupiono się na nowych kierunkach rozwoju branży kosmicznej, w szczególności w Europie. Wydarzenie było także oficjalnym rozpoczęciem tegorocznych konkursów ESNC (nawigacja satelitarna) i Copernicus Masters (obserwacje Ziemi). W panelu dotyczącym nawigacji satelitarnej przedstawiciel Blue Dot Solutions zaprezentował polskie dokonania w konkursie ESNC od 2014 roku.

Kolejną wielką konferencją kosmiczną w Bremie będzie Międzynarodowy Kongres Astronautyczny. Polskie stanowisko będzie również obecne na tym wydarzeniu. Organizatorem będzie Polska Agencja Kosmiczna, Agencja Rozwoju Przemysłu oraz Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego.

Kto zbuduje następne 22 satelity GPS?

Dwóch ważnych amerykańskich producentów satelitów zrezygnowało z uczestnictwa w nadchodzącym przetargu na satelity konstelacji nawigacyjnej GPS. Te firmy to Northrop Grumman (NG) i Boeing. Przetarg ma dotyczyć 22 satelitów generacji “IIIF”. Amerykańskie lotnicze siły zbrojne (USAF), operator konstelacji GPS, przewiduje, że kontrakt zostanie przyznany w przyszłym roku. Początek dostarczania satelitów ma nastąpić w 2026 roku.

Dla firmy NG ten kontrakt nie wydaje się być odpowiednio “atrakcyjny”. NG uważa, że satelity GPS są dość daleko od typowych projektów satelitarnych realizowanych przez  firmę. Co ciekawe, pojawiły się jednak komentarze, że firma NG w ostatnich miesiącach miała szereg kłopotów przy produkcji i testach satelitów. Problemy w szczególności są widoczne na przykładach kosmicznego teleskopu JWST oraz tajnego satelity Zuma. Z kolei w przypadku firmy Boeing nie pojawiły się bardziej szczegółowe komentarze co do tej decyzji.

Po rezygnacji NG i Boeing z ubiegania się o przetarg wiele wskazuje, że budowa 22 satelitów zostanie zlecona firmie Lockheed Martin (LM). Spółka obecnie buduje 10 satelitów generacji “IIIA”, które będą umieszczane na orbicie od 2018 do 2023 roku.

Rosja zaoferuje Angoli AngoSat-2

26 grudnia 2017 wyniesiono pierwszego satelitę dla Angoli – AngoSat-1. Dzień później utracono z nim kontakt. Kontroli lotów udało się ponownie ustanowić połączenie, jednak ze względu na szereg usterek ostatecznie postanowiono zakończyć misję satelity.

W kwietniu 2018 Rosja zaoferowała Angoli budowę zastępczego satelity o nazwie AngoSat-2. Częściowe finansowanie budowy pochodziłoby z ubezpieczenia (wartego ponad 120 milionów USD), zaś reszta (około 200 milionów USD) pokryłaby Rosja ze środków własnych. Budowa satelity zajęłaby maksymalnie 18 miesięcy.

Propozycję budowy AngoSat-2 można zinterpretować jako próbę “zachowania twarzy” oraz próbę działań na niełatwym rynku satelitarnych usług telekomunikacyjnych. W tym sektorze liderami są USA i Europa, gdzie funkcjonuje kilka firm oferujących różne platformy satelitarne. Na trzecim miejscu plasują się Chiny, które “agresywnie” oferują swoje satelity telekomunikacyjne (i ich wyniesienie) na rynkach afrykańskich, azjatyckich i południowo-amerykańskich. Rosja jak na razie głównie oferuje satelity dla rosyjskich odbiorców rządowych, w tym i wojskowych. Dlatego kontrakt dla Angoli może wydawać się być tak ważny.

ESA – korzyści z ISS

Korzyści płynące z udziału Europy w programie ISS / Credits - ESA, PricewaterhouseCoopers

Korzyści płynące z udziału Europy w programie ISS / Credits – ESA, PricewaterhouseCoopers

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) opublikowała zestaw informacji o korzyściach płynących z uczestnictwa w programie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Na Stacji od 10 lat zainstalowany jest europejski moduł Columbus, wewnątrz (i na zewnątrz) którego prowadzone są badania i prace rozwojowe dla wielu różnych dziedzin nauki i techniki. W kwietniu doszło do instalacji instrumentu Atmosphere-Space Interactions Monitor (ASIM), w którego budowie uczestniczyły także podmioty z Polski.

Istnieje kilka mierzalnych korzyści płynących z obecności Europy w programie ISS. Przede wszystkim jest to miejsce, gdzie przeprowadzono już ponad 800 eksperymentów, z których prawie 20% to demonstratory technologiczne. Program ISS jest drogi, ale mimo to efekt udziału w tym programie dla Europy jest wyższy od nałożonych kosztów, szczególności w dalszym m.in. naziemnym wykorzystaniu opracowanych technologii.

Ważne: artykuł chroniony prawem autorskim, co oznacza że wszelkie prawa, w tym Autorów i Wydawcy są zastrzeżone. Zabronione jest dalsze rozpowszechnianie tego artykułu w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody ze strony właściciela serwisu Kosmonauta.net – firmy Blue Dot Solutions. Napisz do nas wiadomość z prośbą o wykorzystanie. Niniejsze ograniczenia dotyczą także współpracujących z nami serwisów.

Comments are closed.