Europejski konkurs nawigacji satelitarnej (ESNC): nowe zastosowania systemu nawigacji satelitarnej Galileo

1

Konkurs ESNC 2018 przyjmuje zgłoszenia od 1 maja do 31 lipca.

W 2017 roku sprzedanych zostało około 75 milionów smartfonów gotowych do obsługi systemu Galileo, europejskiego globalnego systemu nawigacji satelitarnej (GNSS). Obecnie kompatybilnych z Galileo jest już 95 procent sprzedawanych na rynku chipsetów. Tym samym, dzięki połączonym sygnałom z amerykańskich i europejskich satelitów, użytkownicy mogą korzystać z coraz bardziej dokładnego geopozycjonowania. Użycie danych z Galileo i GPS zwiększa dokładność i stabilność nawigacji satelitarnej oraz wszelkiego rodzaju powiązanych rozwiązań. Europejski konkurs nawigacji satelitarnej (ESNC) wspiera rozwój nowych pomysłów, usług i aplikacji opartych o Galileo. Zgłoszenia do konkursu są przyjmowane od 1 maja 2018.

Oberpfaffenhofen, 1 maja 2018 – usługi nawigacyjne stały się ważną częścią codziennego życia. Obecnie infrastruktura Galileo znajduje się na poziomie pozwalającym na skupieniu się na dostarczaniu coraz lepszych usług nawigacyjnych na całym globie. W 2021, Galileo zapewni ustalenie lokalizacji z dokładnością do 20 centymetrów. Tym samym dane lokalizacyjne będą mogły być wykorzystywane do coraz szerszej gamy rozwiązań.

ESNC nagradza aplikacje, usługi i nowe pomysły, które wykorzystują dane z Galileo dla wsparcia przedsiębiorstw oraz społeczeństwa. Renomowane instytucje i partnerzy regionalni dostarczą nagrody warte ponad milion Euro dla 20 zwycięskich projektów z różnych zakresów tematycznych.

Głównymi grupami docelowymi konkursu są małe i średnie przedsiębiorstwa, startupy, grupy akademickie oraz osoby pracujące w biznesie lub szkolnictwie wyższym. Mogą oni przesłać zgłoszenia pomysłów wykorzystujących dane GNSS dla różnych haseł tematycznych.

Partnerami tegorocznej edycji są: Europejska Agencja Nawigacji GNSS (GSA), Europejska Agencja Kosmiczna (ESA), Niemiecka Agencja Kosmiczna (DLR), i Niemieckie Federalne Ministerstwo Transportu i Infrastruktury Cyfrowej (BMVI). Uczestnicy wybierają również jeden z 18 tegorocznych regionów partnerskich.

Carlo des Dorides, Dyrektor Zarządzający Europejskiej Agencji Nawigacji GNSS (GSA): „Europejski konkurs nawigacji satelitarnej zawsze wyprzedzał swój czas. Jestem wyjątkowo podekscytowany widząc pomysły oparte o GNSS, które podnoszą poziom innowacji w tematach takich jak inteligentne miasta, Internet rzeczy (IoT), mobilne zdrowie (mHealth) oraz wiele innych. GSA jest partnerem Konkursu od samego początku i mamy nadzieję na co raz więcej udanych projektów.”

Oprócz nagród pieniężnych, zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymają dostęp do międzynarodowej sieci wiodących organizacji GNSS i platformy crowdfundingowej oraz wsparcie dla rozwoju biznesowego.

„Jesteśmy dumni z aktywnej roli, jaką konkurs ESNC odgrywa w procesie komercjalizacji produktów i usług GNSS”, dodaje Thorsten Rudolph, Dyrektor Zarządzający AZO Anwendungszentrum GmbH Oberpfaffenhofen, organizator konkursu. „Od 2004 roku w konkursie wyłoniono łącznie 307 zwycięzców. Zostali oni wybrani spośród 11,500 uczestników z 90 krajów, którzy przesłali ponad 4,000 nowatorskich pomysłów. Pokazuje to, na jaką skalę konkurs dla innowacji wspiera rozwój Europejskich usług opartych o nawigacje satelitarną.”

Konkurs ESNC jest ponadto wspierany przez akcelerator E-GNSS, który wspomaga przekształcanie najlepszych pomysłów w prosperujące firmy. Wszyscy laureaci tegorocznego konkursu ESNC będą mogli uzyskać dostęp do akceleratora E-GNSS.
Więcej szczegółów na temat tegorocznych wyzwań, nagród i partnerów znajduje się na stronie internetowej pod adresem: www.esnc.eu.
Organizatorem polskiej edycji ESNC 2018 jest firma Blue Dot Solutions.
Więcej na informacji na temat polskiej regionalnej edycji ESNC dostępnych jest pod adresem www.esnc.com.pl

O AZO – Twój partner dla konkursów i innowacji
AZO Anwendungszentrum GmbH Oberpfaffenhofen to międzynarodowa firma zajmująca się networkingiem i brandingiem organizująca najważniejsze konkursy dotyczące innowacji związanych z kosmosem, skupiających ponad 15 000 uczestników, jak i ponad 200 przemysłowych i publicznych a także 400 międzynarodowych partnerów. Na serię Masters składają się konkursy European Satellite Navigation Competition (ESNC), Copernicus Masters, Space Exploration Masters oraz INNOspace Masters. Wsparcie przedsiębiorczości przez AZO przełożyło się na ponad 130 założonych do dzisiaj firm i stworzeniu 1800 stanowisk pracy w zaawansowanych technologicznie branżach w Bawarii z rocznym obrotem około 150 milionów Euro. Ponadto, AZO prowadzi bardzo skuteczną grupę aniołów biznesu, która zainwestowała ponad 130 milionów Euro kapitału inwestycyjnego w 2016/2017 roku oraz kieruje Centrum Inkubacji Biznesu Europejskiej Agencji Kosmicznej (ang. ESA BIC) w Bawarii. Więcej informacji znajduje się na stronach www.azo-space.com.

O ESNC
Zapoczątkowany przez firmę AZO Anwendungszentrum GmbH Oberpfaffenhofen, Niemiecką Agencję Kosmiczną (DLR) oraz Bawarskie Ministerstwo Gospodarki i Mediów, Europejski Konkurs Nawigacji Satelitarnej (ESNC) jest wiodącym wydarzeniem dla branży nawigacji satelitarnej. ESNC corocznie nagradza najlepsze usługi, produkty i pomysły biznesowe wykorzystujące nawigację satelitarną w życiu codziennym, wspierając rozwój ich najlepszych komercyjnych zastosowań. Od 14 lat międzynarodowy innowacyjny konkurs funkcjonuje jako instrument akcelerujący dla firm i startupów zajmujących się kwestiami kosmicznymi, tworząc nowatorskie rozwiązania dla europejskiej gospodarki. Od 2004 roku w konkursie wzięło udział ponad 11,500 uczestników, a nagrody o całkowitej wartości 13 mln euro przyznane zostały ponad 300 zwycięzcom wybieranym przez około 240 jurorów z całego świata. Więcej informacji znajduje się na stronie: www.esnc.eu.

O Blue Dot Solutions:
Blue Dot Solutions stawia sobie za cel rozbudowę sektora kosmicznego w Polsce i Europie. Firma tworzy własne usługi, systemy i aplikacje wykorzystujące dane satelitarne, jak również pomaga firmom spoza sektora kosmicznego rozpocząć w nim działalność. Dzięki interdyscyplinarnemu zespołowi ekspertów oraz obecności na wielu wydarzeniach branżowych, w kraju i za granicą, doskonale orientuje się w problematyce przestrzeni kosmicznej. Więcej informacji znajduje się na stronie: www.bluedotsolutions.eu

kontakt dla prasy:
Regine Heue
Head of Marketing & Communications
marketing@azo-space.com

AZO
Anwendungszentrum GmbH Oberpfaffenhofen
Friedrichshafener Str. 1
82205 Gilching/Oberpfaffenhofen

kontakt ws polskiej edycji konkursu:
Wojciech Leonowicz
Kierownik ds konkursu ESNC
Wojciech.leonowicz@bluedotsolutions.eu

Blue Dot Solutions
Olivia Business Centre, O4
Aleja Grunwaldzka 472
80-309 Gdańsk

Jeden komentarz

  1. W Fundacji mamy pomysł na unikalne zastosowanie nawigacji w dziedzinie HUMANISTYCZNEJ i HISTORYCZNEJ. Może to być bardzo nietypowy projekt. Ale potrzebujemy partnera, który wniosek by złożył i wdrożył technicznie – bo my się znamy na … humanistyce i historii a nie inżynierii. Osoby zainteresowane proszę o kontakt na FB