CST-100 i Dragon 2 – raport GAO

0

Najnowszy raport GAO nadal postrzega duże ryzyko w kolejnych opóźnieniach lotów kapsuł CST-100 i Dragon 2.

W styczniu 2018 informowaliśmy, że amerykańskie Government Accountability Office (GAO, odpowiednik polskiej Najwyższej Izby Kontroli), ostrzegło, że pierwsze regularne loty komercyjnych kapsuł załogowych mogą się opóźnić nawet do 2020 roku. Pierwszego maja GAO opublikowało kolejny raport, dotyczący dużych projektów w NASA. Część raportu dotyczy także statusu przygotowania kapsuł CST-100 Starliner i Dragon 2 do lotów.

Aktualnie GAO uważa, że certyfikacja do lotów załogowych prawdopodobnie opóźni się do końca 2019 (SpaceX – Dragon 2) i do początku 2020 (Boeing – CST-100 Starliner) roku. W tej chwili opóźnienie ma stałą wartość: mniej więcej kwartał opóźnienia w kwartał prac. Oznacza to, że od pewnego czasu nie zbliżono się do zakończenia certyfikacji obu kapsuł.

Wizja artystyczna kapsuły Boeing CST-100 podchodzącej do dokowania do stacji kosmicznej / Credits: Boeing

Wizja artystyczna kapsuły Boeing CST-100 podchodzącej do dokowania do stacji kosmicznej / Credits: Boeing

Nie zostały rozwiązane także niektóre problemy techniczne. NASA wymaga, by ryzyko utraty załogi w trakcie lotu miało maksymalną wartość 1:270. Jak na razie ta wartość nie jest spełniona. Ma to związek z pewnymi problemami technicznymi z różnymi elementami rakiet i kapsuł. Przykładowo, w niektórych scenariuszach anulowania startu (“abort”) dla kapsuły CST-100 zauważono, że pojazd może się obracać w niekontrolowany sposób, co przekłada się na ryzyko dla astronautów. Jest także ryzyko zderzenia z przednią osłoną termiczną CST-100 po odrzuceniu w trakcie powrotu na Ziemię – co zwiększa ryzyko uszkodzenia spadochronów. Oba te ryzyka są nie mogą być zaakceptowane przez NASA do lotów załogowych.

W przypadku firmy SpaceX aktualnie występuje problem z przeprojektowaniem kompozytowej osłony zbiorników ciśnieniowych w drugim stopniu Falcona 9. Ponadto, występują dodatkowe problemy z turbinami silników najnowszej wersji tej rakiety (Block 5), u których zauważono pęknięcia podczas testów. SpaceX informuje, że testy przeprojektowanych elementów miały być zakończone w pierwszym kwartale 2018.

Niektóre z wymaganych procesów doświadczają dużych opóźnień u obu firm. Przykładowo, “faza druga” przeglądu procesów bezpieczeństwa dla obu kapsuł miała się zakończyć na początku 2016 roku, a w październiku 2017 nadal nie została w pełni zaakceptowana przez NASA. Wówczas NASA zatwierdziła 90 procent raportów dla kapsuły CST-100 i 70 procent dla Dragona 2.

Przedłużające się prace nad nowymi kapsułami zmusiły NASA do rozpoczęcia analiz w kwestii stałego dostępu astronautów do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Jedną z możliwości jest wydłużenie drugiego lotu załogowego kapsuł z około 14-22 dni do sześciu miesięcy oraz dodanie trzeciego astronauty.

Decyzja co do charakteru drugiej misji załogowej CST-100 i/lub Dragona 2 powinna zapaść jeszcze w pierwszej połowie tego roku. Ma to związek m.in. z treningiem astronautów do pobytu na ISS oraz planowaniem zapasów na ich pobyt na Stacji.

(PFA, SN, NSF, PA)

Comments are closed.