Blue Dot Solutions na IAC 2018 w Bremie

0

Przedstawiciele spółki Blue Dot Solutions wygłoszą dwa wystąpienia na tegorocznym Międzynarodowym Kongresie Astronautycznym.

IAC czyli International Astronautical Congress to jedno z najważniejszych wydarzeń światowego sektora kosmicznego. Na zjeździe organizowanym przez Międzynarodową Federację Astronautyczną (IAF) co roku pojawia się po kilka tysięcy przedstawicieli branży zarówno związanych z przemysłem, jak i środowiskami badawczymi oraz administracyjnymi.

Elon Musk na IAC 2016 przedstawia ITS / Credits - Blue Dot Solutions

Elon Musk na IAC 2016 przedstawia ITS / Credits – Blue Dot Solutions

Na wspólnych panelach często dyskutują dyrektorzy agencji kosmicznych i nie tylko. To na IAC 2016 i 2017 Elon Musk przedstawiał swoją wizję kolonizacji marsjańskiej oraz wielkiej rakiety ITS/BFR.

Co roku IAC odbywa się w innej części świata. W 2014 kongres odbywał się w Toronto, w 2015 w Jerozolimie, w 2016 w meksykańskiej Guadalajarze a 2017 w Adelaide. W tym roku, na początku października, IAC będzie odbywał się na terenie centrum kongresowego w Bremie, ważnego punktu na mapie przemysłu kosmicznego w Niemczech. To tutaj w zakładach OHB powstają górne stopnie rakiety Ariane 5, jak i budowany był europejski wkład do załogowego statku kosmicznego MPCV Orion. W Bremie znajduje się również oddział terenowy Niemieckiej Agencji Kosmicznej (DLR) oraz wieża zrzutu ZARM pozwalająca na przeprowadzenie krótkiej symulacji nieważkości. W wieży odbywały się m.in. testy studenckiego satelity PW-Sat 2.

Blue Dot Solutions od 2010 roku regularnie pojawia się na IAC. Zarówno w 2015 jak i w 2016 firma zorganizowała stanowisko polskiego sektora kosmicznego. W Bremie wygłoszone zostaną dwie prelekcje. Pierwsza z nim, zatytułowana “SPACE3AC DOWNSTREAM ACCELERATOR: SUMMARY OF
RESULTS FROM 2016-2018”, przedstawi wyniki programu akceleracyjnego Space3ac, który wspierał startupy pracujące nad rozwiązaniami wykorzystującymi m.in. dane satelitarne. O szczegółach programu wielokrotnie pisaliśmy na portalu Kosmonauta.net.

Druga prelekcja, “GOVERNMENTAL SUPPORTED SPACE INTERNSHIP PROGRAMMES IN NEW ESA MEMEBER STATES – POLISH PERSPECTIVE”, przedstawi wyniki programów stażowych dla rozwoju kadr sektora kosmicznego. W Polsce tego typu program został zorganizowany przez Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego oraz Agencję Rozwoju Przemysłu. Blue Dot Solutions dwukrotnie przyjmowała już stażystów w powyższym programie.

Ponadto, jesteśmy współautorami prelekcji pt. “HATCH: OPENING THE DOOR TO SPACE RESEARCH”, dotyczącej projektu “Space Portal”, realizowanego w ramach programu Horyzont 2020. W tym projekcie Blue Dot Solutions pełni rolę koordynatora.

W przyszłym roku IAC odbędzie się w Stanach Zjednoczonych w Waszyngtonie, zaś w 2020 roku w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

(BDS)

Comments are closed.