Udany start misji TESS

0

W nocy z 18 na 19 kwietnia doszło do udanego startu misji kosmicznego teleskopu TESS. Celem misji jest poszukiwanie planet pozasłonecznych. Start odbył się dzięki rakiecie Falcon 9R firmy SpaceX.

Do startu rakiety Falcon 9R z teleskopem TESS doszło w nocy z 18 na 19 kwietnia 2018 o godzinie 00:51 CEST z wyrzutni LC-40 na Florydzie. Start przebiegł prawidłowo i TESS został umieszczony na prawidłowej orbicie wstępnej o wysokości 200 x 270000 km i nachyleniu 28,5 stopnia.

Start Falcina 9R z misją TESS / Credits – SpaceX

Pierwszy stopień Falcona 9 na platformie Of Course I Still Love You / SpaceX

Pierwszy stopień rakiety Falcon 9R po wykonanej pracy wykonał udany powrót. W tym przypadku doszło do powrotu na platformę morską, znajdującej się na Atlantyku w odległości kilkuset kilometrów od miejsca startu. Był to start ostatniego nowego egzemplarza pierwszego stopnia rakiety Falcon 9R z serii “Block 4”.

Osiem dni po starcie TESS ujrzy “pierwsze światło”, które posłuży do weryfikacji i kalibracji układu optycznego teleskopu. Osiemnastego maja dojdzie do przelotu TESS w pobliżu Księżyca. Docelowo teleskop znajdzie się na bardzo eliptycznej orbicie, będącej w rezonansie 2:1 z Księżycem. Tego typu orbita powinna być bardzo stabilna przez kolejne 20 lat. Potencjalnie pozwoli to na długą pracę tego teleskopu i wieloletnie poszukiwanie planet pozasłonecznych. TESS dotrze do docelowej orbity 14 czerwca.

Kepler i TESS

Artystyczna wizja teleskopu Keplera w przestrzeni kosmicznej / Credits - NASA

Artystyczna wizja teleskopu Keplera w przestrzeni kosmicznej / Credits – NASA

TESS to następca rozpoczętej w marcu 2009 roku misji teleskopu Kepler. Jej celem było stałe obserwowanie wybranego obszaru nieba (pomiędzy gwiazdozbiorami Łabędzia i Lutni) w poszukiwaniu krótkich spadków jasności gwiazd – tzw. tranzytów – które mogą być „sygnałem” od planety pozasłonecznej. Kepler w pierwszej fazie swoich prac łącznie obserwował ponad sto tysięcy gwiazd i ponad 4000 kandydatów na planety pozasłoneczne.

Wskutek zużycia elementów ruchomych, w maju 2013 roku przestało pracować drugie z czterech kół reakcyjnych teleskopu. Bez co najmniej trzech takich urządzeń niemożliwe było precyzyjne utrzymywanie położenia statku, koniecznego do prowadzenia pomiarów naukowych. Awaria zakończyła więc pierwotną misję sondy. Jednak opisana w naszym artykule z grudnia 2013 metoda ustabilizowania teleskopu Keplera za pomocą ciśnienia światła słonecznego sprawdziła się. Po ponad roku przerwy sonda wróciła do prowadzenia obserwacji naukowych i odkrywania planet pozasłonecznych. Ta misja nosi nazwę “K2” – w jej ramach Kepler obserwuje coraz to inne wycinki nieba, ale przez krótsze okresy czasu. Misja K2 przyniosła także odkrycia planet pozasłonecznych wręcz w “hurtowych” ilościach.

Misja teleskopu Kepler zakończy się w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy.

Zintegrowany teleskop kosmiczny TESS / Credits - NASA

Zintegrowany teleskop kosmiczny TESS / Credits – NASA

“Następcą” Keplera jest sonda Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS), wybrana przez NASA do realizacji w kwietniu 2013. Będzie to wyprawa, która powinna przynieść wielokrotnie więcej danych, od tych uzyskanych z misji Kepler.

Podstawowym celem TESS będzie obserwacja około pięciuset tysięcy gwiazd jaśniejszych od +12 magnitudo. W odróżnieniu od Keplera, TESS będzie obserwować całe niebo, co powinno podnieść ilość zarejestrowanych kandydatów na planety pozasłoneczne, szczególnie tych w odległości do 200-300 lat świetlnych od nas. Szacuje się, że TESS wykryje pomiędzy tysiącem a dziesięcioma tysiącami kandydatów na egzoplanety o rozmiarach porównywalnych z Ziemią i większych.

Konferencja przedstartowa misji TESS / Credits – NASA TV

Na pokładzie TESS zostały zainstalowane cztery detektory, każdy o polu widzenia 24×24 stopnie. Pozwoli to na obserwacje obszaru nieba o powierzchni 400 razy większej od wycinka nieba obserwowanego przez teleskop Kepler. TESS został wyposażony w matrycę o wielkości 16,8 megapiksela, zdolną do obserwacji z niskim szumem w warunkach niskiej temperatury otoczenia. Panele słoneczne TESS mają generować około 400 W. Komunikacja TESS z Ziemią będzie następować za pośrednictwem pasma Ka (do około 100 Mbps transferu).

TESS ma szansę kontynuować pasmo odkryć planet pozasłonecznych rozpoczęte przez misję Kepler. Jest bardzo prawdopodobne, że pomiędzy setkami lub nawet tysiącami nowych egzoplanet znajdą się małe planety wielkości Ziemi oraz – być może – pierwsze sygnały wskazujące na wykrycie egzoksiężyców. Jak na razie nie potwierdzono istnienia żadnego egzoksiężyca.

(NASA, PFA)

Comments are closed.