Atlas 5 z trzema wojskowymi satelitami (15.04.2018)

0

Piętnastego kwietnia rakieta Atlas 5 wyniosła trzy wojskowe satelity bezpośrednio na orbitę geostacjonarną. 

Do startu doszło 15 kwietnia o godzinie 01:13 CEST z wyrzutni LC-41 na przylądku Canaveral na Florydzie. Rakieta Atlas 5 wyniosła trzy satelity wojskowe bezpośrednio na orbitę zbliżoną do geostacjonarnej (GEO). Z uwagi na wojskowy charakter lotu transmisja ze startu została szybko zakończona. Start przeprowadzono dzięki United Launch Alliance (ULA).

Start Atlasa 5 – AFSPC-11 / Credits – ULA

Oznaczenie tej misji to AFSPC-11. Na pokładzie rakiety Atlas 5 znalazły się trzy satelity. Głównym ładunkiem był Continuous Broadcast Augmenting SATCOM (CBAS), o którym niewiele wiadomo. Jest jednak pewne, że jest to kolejny satelita wojskowy o charakterze telekomunikacyjnym, prawdopodobnie dla amerykańskich wojsk i ich sojuszników.

Oprócz CBAS na pokładzie tej rakiety znalazły się jeszcze dwa satelity: EAGLE i MYCROFT. Pierwszy z nich jest demonstratorem technologicznym. Na pokładzie EAGLE znalazło się kilka instrumentów, w tym służące do obrazowania hiperspektralnego oraz LIDAR. Z kolei MYCROFT to subsatelita EAGLE. MYCROFT ma być uwolniony w przyszłości od EAGLE.

Co ciekawe, ten lot Atlasa 5 był pierwszym oficjalnym startem tej rakiety, w którym doszło do bezpośredniego umieszczenia satelitów na orbicie zbliżonej do GEO. Prawdopodobnie wcześniej Atlas 5 wykonał jeszcze jeden start o takim bezpośrednim umieszczeniu na takiej orbicie. Taka trajektoria, choć bardziej wymagająca dla rakiety nośnej, pozwala na znaczne wydłużenie misji wynoszonego satelity, gdyż ten nie musi “o własnych siłach” korygować orbity od bardzo eliptycznej do LEO.

(ULA)

Comments are closed.