Wyższa Wielka Czerwona Plama

0

Choć Wielka Czerwona Plama się kurczy, jej wysokość rośnie.

Wielka Czerwona Plama (WCP) to największy huragan w Układzie Słonecznym. WCP istnieje przynajmniej od początku XIX wieku, a niektóre dawne zapiski astronomiczne sugerują, że huragan ten był już mocno rozbudowany w XVII wieku.

Od lat 30. zeszłego wieku astronomowie obserwują kurczenie się Wielkiej Czerwonej Plamy. Pod koniec XIX wieku średnica tego huraganu sięgała 41 tysięcy kilometrów w najszerszym przekroju. W 1979 roku było to „zaledwie” 23 tysiące kilometrów. Półtorej dekady później, w 1995 roku, kosmiczny teleskop Hubble (HST) zmierzył średnicę WCP – było to już 21 tysięcy kilometrów. A pod koniec zeszłej dekady, w 2009 roku, średnica WCP wynosiła tylko 18 tysięcy kilometrów. Natomiast w 2014 roku średnica WCP wyniosła zaledwie 16,5 tysiąca kilometrów. W tym samym czasie obserwacje wskazują, że WCP staje się ciemniejsza.

W lipcu 2017 roku sonda Juno wykonała przelot nad tym huraganem. Wówczas Sonda przeleciała ponad centralną częścią formacji na wysokości około 9000 kilometrów. W trakcie przelotu wszystkie instrumenty badawcze sondy prowadziły obserwacje, poszerzając naszą wiedzę o Wielkiej Czerwonej Plamie. Wyniki z przelotu, wzbogacone o obserwacje z dalszych odległości, przedstawiono w grudniu 2017.

W lutym 2018 pojawiły się kolejne ciekawe informacje. Glenn Orton, jeden z głównych naukowców misji Juno, uważa, że WCP będzie nadal się kurczyć. W przeciągu dziesięciu lub dwudziestu lat WCP stanie się bardziej “okrągła” niż “owalna”. Następnie, w ciągu kilku kolejnych lat doszłoby do szybkiego skurczenia się pozostałości WCP, aż do wchłonięcia przez któryś z pasów chmur Jowisza.

13 marca NASA poinformowała, że zmiana rozmiarów WCP nie następuje tylko w jednym wymiarze. Okazuje się, że formacja “urosła” w ciągu zaledwie kilku lat. Poniższe nagranie, przygotowane przez NASA prezentuje to odkrycie.

Rosnąca wysokość WCP / Credits –NASA Goddard

Co ciekawe, nowe dane z sondy Juno sugerują także, że WCP porusza się szybciej niż wcześniej. W przeszłości prędkość ruchu WCP była prawdopodobnie “stała”, jednak w ostatnich kilkunastu latach zauważono szybszy ruch tego huraganu względem sąsiednich pasów chmur.

Misja Juno powinna zakończyć się we wrześniu tego roku, jednak wszystkie systemu pokładowe tej sondy są w dobrym stanie. Jak na razie nie nastąpiła znacząca degradacja instrumentów naukowych wskutek promieniowania Jowisza. Dlatego też NASA analizuje możliwość przedłużenia misji Juno. Decyzja powinna zapaść do końca kwietnia

(NASA)

Comments are closed.