Polskie zespoły ponownie na University Rover Challenge

1

Sześć polskich zespołów zakwalifikowało się do udziału w zawodach łazików marsjańskich University Rover Challenge. URC odbędzie się od 31 maja do 2 czerwca na pustyni Utah w USA.

University Rover Challenge (URC) to zawody łazików dla zespołów studenckich. Co roku zespoły z całego świata przyjeżdżają rywalizować do USA, na pustynię w stanie Utah. Zespoły konkurują w zadaniach takich jak zebranie próbki, symulowane wsparcie astronauty, przejazd przez trudny teren i serwisowanie sprzętu. Dokonywana jest także prezentacja łazików poszczególnych zespołów, na której przedstawia się zastosowane w ich konstrukcji rozwiązania technologiczne. Często łaziki startujące w tych zawodach nazywa się “marsjańskimi”, m.in. z uwagi na trudny teren URC oraz wsparcie Mars Society.

W tym roku do konkursu zakwalifikowało się sześć zespołów z Polski. Łącznie w konkursie weźmie udział 36 zespołów z 10 krajów, takich jak Australia, Bangladesz, Egipt, Indie, Kanada, Meksyk, Stany Zjednoczone, Turcja oraz Wielka Brytania. Najwięcej zespołów – 11 – będzie reprezentować różne uczelnie techniczne z USA.

Od lat Polskie zespoły studenckie są finalistami w URC z bardzo dobrymi wynikami. W 2011 roku zawody wygrał łazik MAGMA 2 z Politechniki Białostockiej. Dwa lata później łazik Hyperion, także z Politechniki Białostockiej, zdeklasował wszystkie inne zespoły oraz uzyskał najwyższy wynik w historii URC – 493 punktów na 500 możliwych.

W 2014 roku URC wygrał łazik Hyperion II z Politechniki Białostockiej a trzecie miejsce przypadło zespołowi Legendary II z Politechniki Rzeszowskiej. Zawody URC 2015 wygrał zespół Legendary Rover z Politechniki Rzeszowskiej, na trzecim miejscu uplasował się polski zespół łazika Scorpio z Politechniki Wrocławskiej. W 2017 roku drugie miejsce przypadło zespołowi Continuum, również z PWr.

Konkursy łazików takie jak URC, czy krajowy European Rover Challenge, są dla studentów atrakcyjną formą zebrania doświadczenia z skomplikowanych projektach mechanicznych. Absolwenci konkursu URC często rozpoczynają pracę w podmiotach sektora kosmicznego. Jednocześnie można zauważyć także pierwsze próby komercjalizacji doświadczenia zebranego podczas zawodów studenckich. Przykładem może tu być wrocławski zespół Scorpio pracujący nad łazikiem Turtle.

(PAP)

1 komentarz

  1. Niech się wiedzie polskim załogom w USA. A ja cieszę się, że będzie polskie ERC w Starachowicach.