Spacer kosmiczny EVA-48

0

Amerykański i japoński astronauta przeprowadzili szereg prac na zewnątrz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Celem było przeniesienie na pokład ISS uszkodzonego chwytaka ramienia stacji Canadarm2.

16 lutego odbył się ostatni spacer kosmiczny poświęcony naprawom chwytaków ramienia stacji o nazwie Latching End Effector (LEE). Pierwsze naprawy związane z tym komponentem rozpoczęły się już w październiku. Dwa chwytaki, o oznaczeniach LEE-A i LEE-B, znajdują się na obu końcach ramienia robotycznego SSRMS. Dzięki tym chwytakom możliwe jest przechwytywanie różnych obiektów (np. pojazdów) przez SSRMS. Ponadto, SSRMS może zmieniać swoją pozycję na kratownicy ISS właśnie dzięki chwytakom LEE.

Degradacja sprzętu (coraz większa wymagana siła do przechwycenia czy problemy z dostarczaniem zasilania do podłączonego sprzętu) wynika między innymi z powodu wieku. Komponenty LEE były projektowane na 10 – 15 lat używania, zaś ramię zostało zainstalowane na zewnątrz Stacji w 2001 roku.


Nagranie spaceru kosmicznego EVA-48 / NASA TV

Spacer kosmiczny został wykonany przez Japończyka Norishige Kanai (pierwsze wyjście w otwartą przestrzeń) oraz Amerykanina Marka Vande Hei. Wyjście w otwartą przestrzeń kosmiczną ze śluzy Quest trwało niemal 6 godzin. Główne zadanie zostało wykonane, astronauci przenieśli na pokład chwytak LEE-A, a chwytak LEE-B przenieśli i przymocowali do platformy ESP-2 (External Stowage Platform) z zapasowym sprzętem.

Chwytak LEE-A zostanie w przyszłości w celu napraw przewieziony kapsułą Dragon na Ziemię.

(LK, NSF)

Comments are closed.