Czyste powietrze dla każdego

0

Rozwijany we włoskim Centrum Inkubacji Biznesu Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA BIC) start-up oferuje zestawy monitoringu powietrza w przystępnych cenach dla domów, szkół i firm. Firma wykorzystuje technologię, którą wcześniej stworzyła na potrzeby Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Zauważyliśmy, że problem astronautów – ograniczona wymiana powietrza na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej – jest podobny do braku lub niewielkiej wentylacji w wielu budynkach, tłumaczy Ciro Formisano z Airgloss, rozwijanego w ramach włoskiego ESA BIC.

„Przystosowaliśmy system czujników, który rozwinęliśmy dla Stacji Kosmicznej, tak aby działał na Ziemi w różnych konfiguracjach, dodaliśmy też sieciowy dostęp kontroli, aby system na czas zdalnie przekazywał ostrzeżenia”.

Produkt został opracowany i rozwinięty przez zespół Formisano i był testowany na ISS we współpracy z Uniwersytetem Tor Vergata w Rzymie. Sprawdzał on jakość powietrza na pokładzie Stacji. Testy zostały przeprowadzone w 2011 roku podczas trzeciego lotu astronauty Roberto Vittoriego na ISS.

Opatentowany czujnik działa jak „elektroniczny nos” – bada powietrze i wykorzystuje sztuczną inteligencję do analizy sygnatur chemicznych i porównania ich z listą chemicznych składników w bazie danych. Następnie ostrzega użytkowników przed pogarszającą się jakością powietrza i informuje o obecności zanieczyszczeń.

Aby dostosować technologię do potrzeb naziemnych, w 2013 roku Formisano ze swoim zespołem założył Airgloss. Ze wsparciem Centrum Inkubacji Biznesu ESA w Lazio, gdzie zespół pracował od 2014 do 2016 roku, Airgloss zebrał informacje od potencjalnych dystrybutorów i klientów na temat ich potrzeb, aby rozwinąć różne linie produktu.

Jednostki ProSense mogą być użyte w istniejących budynkach, takich jak szkoły, biura czy fabryki, oraz nowych konstrukcjach. Są tak zaprojektowane, aby łączyć się z systemami grzewczymi, wentylacją oraz jednostkami klimatyzacji i poprawiać zarówno bilans energetyczny, jak i jakość powietrza.

Airgloss ComfortKit jest zaprojektowany do użytku domowego, ma łączyć element termostatu z monitoringiem powietrza. Na rynku znajduje się już wariant obecny w okapach, filtrach powietrza oraz przenośnych czujnikach.

Nowsza wersja ProSense została pokazana w styczniu na targach CES w Las Vegas, zaś sprzedaż ComfortKit rozpocznie się w połowie 2018 roku.

Z kosmosu na Ziemię

Na pokładzie Stacji Kosmicznej przez trzy tygodnie działały trzy oddzielne zestawy czujników, ich zadaniem było monitorować jakość powietrza i wykrywać potencjalne problemy związane z usterką systemu oczyszczania powietrza czy kontaminacją wywołaną przez działania samych astronautów, np. przy eksperymentach laboratoryjnych.

„Rozwijanie naszego sprzętu dla potrzeb kosmicznych było dobrym treningiem, ponieważ nauczyło nas, jak robić niskokosztowy sprzęt, który jest wystarczająco solidny, by przetrwać podróż na Stację i funkcjonować w tych trudnych warunkach, a jednocześnie jest prosty w użyciu”, tłumaczy Formisano.

„Kolejna korzyść wynika z tego, że nasi użytkownicy ufają naszemu produktowi, ponieważ został już przetestowany w kosmosie, a także dlatego, że pracowaliśmy z ESA oraz NASA. Ufają technologiom kosmicznym i są pod wrażeniem, gdy widzą logo kosmicznych rozwiązań ESA na sprzęcie oraz opakowaniu – i to nawet w USA”.

Inkubatory przedsiębiorczości ESA wspierają start-upy

Zespół AirGloss / ESA

Gdy Airgloss przenosiło się do centrum inkubacji biznesu, spółka miała czterech pracowników. Obecnie ma ich 12 i zwiększa zatrudnienie. Posiada też szereg międzynarodowych umów o sprzedaży w USA i Europie. Kolejne umowy – z Kanadą i rejonem Zatoki Perskiej – są w planach.

Do tej pory 18 Centrów Inkubacji Biznesu ESA wspierało ponad 500 start-upów w Europie. Każdego roku ponad 140 nowych start-upów otrzymuje wsparcie, aby wprowadzając nowe systemy i usługi dla naziemnych zastosowań technologii kosmicznych oraz danych satelitarnych zamieniły się w firmy tworzące miejsca pracy w Europie.

„Nie sądzę, że bez programu inkubacyjnego bylibyśmy w stanie rozwinąć nasz pomysł do komercyjnej technologii”, podkreśla Formisano.

„Pomogli nam w zrozumieniu rynku, a nie samej technologii. Mieliśmy dużo doświadczenia technicznego, ale brakowało nam biznesowego punktu widzenia, takiego jak tworzenie ofert, identyfikacja łańcucha dostaw i partnerów, rozwijanie planu biznesowego”.

„Nasza lokalizacja w centrum inkubacji biznesu również pomagała nam w znalezieniu klientów oraz dystrybutorów, gdy wciąż byliśmy młodą spółką”.

Airgloss chce rozszerzyć zakres produktów. Formisano widzi wiele możliwości wykorzystania czujników kosmicznych w zastosowaniach medycznych jak również w urządzeniach komercyjnych, takich jak zestawy do monitoringu pokoi dziecięcych czy zestawy czujnikowe do smartfonów.

„Moim marzeniem jest wysłanie nowego pokolenia czujników na Stację Kosmiczną i powtórzenie sukcesu projektu, od którego zaczął się nasz biznes”, podsumowuje Formisano.

(ESA)

Comments are closed.