Balon HIRF(W)-6 – 28 razy dookoła Ziemi

1

Amatorski balon stratosferyczny HIRF(W)-6 w ciągu ponad 500 dni od startu okrążył Ziemię 28 razy.

Balon o znaku HIRF(W)-6 wystartował 20 września 2016 roku ze wschodnich Stanów Zjednoczonych, nieopodal miasta Atlanta. Do dziś znajduje się on w powietrzu i co 10 – 30 dni okrążą Ziemię, głównie na półkuli północnej, choć kilka razy doszło do przekroczenia równika.

Elektronika misji HIRF(W)-6 / Credits - HIRF(W)-6

Elektronika misji HIRF(W)-6 / Credits – HIRF(W)-6

Drugiego lutego 2018 balon HIRF(W)-6 okrążył Ziemię po raz dwudziesty ósmy w ciągu lotu trwającego łącznie 500 . Oszacowany dystans lotu wyniósł ponad 1 240 000 km. Jest to mniej więcej trzykrotna odległość od Ziemi do Księżyca.

Całość zestawu elektroniki jest niewielka, ale wyposażona w mały odbiornik GNSS, nadajnik na paśmie APRS, panele słoneczne oraz akumulatorki. Zestaw wciąż działa, pomimo bardzo niskiej temperatury w tej strefie atmosfery. Całkowita masa elektroniki wynosi zaledwie 8 gramów.

500 dni misji dla misji amatorskiej to duże osiągnięcie, jednak wciąż nieco do rekordu brakuje. Z dostępnych informacji wynika, że rekord lotu balonu stratosferycznego to około 750 dni. Czy uda się ten wynik pobić balonowi HIRF(W)-6?

(HIRF(W)-6)

1 komentarz

  1. Nie ma czegoś takiego jak pasmo APRS. Są  pasma krótkofalarskie, a “nadajnik APRS” jest nadajnikiem krótkofalarskim i pracuje na jednym z takich pasm (prawdopodobnie chodzi o pasmo 2-metrowe).