Budżet NASA na 2019: kiedy koniec ISS?

2

Z uwagi na “government shutdown” pierwsza propozycja Białego Domu co do budżetu NASA na rok fiskalny 2019 pojawi się później niż oczekiwano. Wiadomo już jednak, że pojawi się w nim zapis o przygotowaniach do końca ISS.

W USA nowy rok fiskalny zaczyna się 1 pierwszego października. Tradycyjnie pod koniec stycznia lub na początku lutego pierwszą propozycję nowego budżetu różnych amerykańskich biur i agencji (w tym NASA) przesyła administracja prezydenta USA, czyli Biały Dom. W tym roku z uwagi na tegoroczny krótki “government shutdown” propozycja Białego Domu zostanie zaprezentowana nieco później – około 12 lutego. Pojawiły się jednak już pierwsze doniesienia dotyczące jej zawartości. Jeden z punktów z nich dotyczy końca działalności Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Wizja artystyczna Deep Space Gateway / Credits: NASA/Lockheed Martin

Wizja artystyczna Deep Space Gateway / Credits: NASA/Lockheed Martin

Administracja prezydenta Trumpa proponuje, by NASA zakończyła udział w programie ISS do 2025 roku. Zwolnione w ten sposób fundusze, w wysokości pomiędzy 3 a 4 miliardy USD rocznie, pozwoliłyby na skupienie się NASA na eksploracji przestrzeni poza bezpośrednim otoczeniem Ziemi (BEO). Mowa tutaj między innymi o budowie i użytkowaniu międzynarodowej stacji “Deep Space Gateway” (DSG). Stacja DSG ma być zbudowana na jednej z “dalszych” orbit okołoksiężycowych i służyć jako “przystanek” w dalszych lotach – czy to na powierzchnię Srebrnego Globu czy też w kierunku Marsa.

Aktualnie ISS ma raczej “zapewniony byt” do 2024 roku. W 2017 roku doszło już do pierwszych rozmów pomiędzy agencjami kosmicznymi, które biorą udział w programie Stacji. Są to jednak wstępne rozmowy, które z pewnością będą trwać przez kilka lat. Stacja ISS była droga w budowie, dlatego też nikt z partnerów nie jest chętny szybko kończyć udział we wspólnym projekcie. Samo zakończenie prac ISS i bezpieczna deorbitacja także jest wyzwaniem, gdyż Stacja jest największym obiektem, jaki kiedykolwiek znalazł się na orbicie.

Jeśli ta propozycja wydatków z budżetu NASA na 2019 rok się utrzyma, wówczas amerykańska agencja kosmiczna od października rozpocznie prace nad potencjalnymi możliwościami zakończenia udziału w programie ISS. Oczywiście, bez udziału USA w programie ISS Stację będzie bardzo trudno utrzymać, zatem prawdopodobnie takie studia objęłyby także kwestię deorbitacji.

Wizja artystyczna kapsuły Boeing CST-100 podchodzącej do dokowania do stacji kosmicznej / Credits: Boeing

Wizja artystyczna kapsuły Boeing CST-100 podchodzącej do dokowania do stacji kosmicznej / Credits: Boeing

Warto jednak dodać, że z pewnością pojawi się opór co do zakończenia prac ISS w 2025 roku. Niektóre z argumentów mogą mieć związek z załogowymi komercyjnymi kapsułami Dragon 2 i CST-100, które prawdopodobnie dopiero od 2019 roku będą wykonywać loty z astronautami na ISS. Z pewnością pojawią się głosy, że 5-6 lat lotów załogowych przy użyciu tych kapsuł to za krótki czas mając na względzie długi okres prac przygotowawczych (które też z różnych względów się opóźniły).

(V, PFA, F)

2 komentarze

  1. W 2016 roku USA wydało 611 mld dolarów na zbrojenia. Dziennie to jest 1.67 mld. Zatem to są oszczędności rzędu 2 – 3 dni! Trochę wydaję się to być wbrew zdrowemu rozsądkowi. Szczególnie, że iss doprowadzilo do pozyskania paru ciekawych rozwiązań dla wojska 🙂