Zmarł Bruce McCandless II

0

W wieku 80 lat zmarł amerykański astronauta Bruce McCandless II. To on występował na słynnym zdjęciu astronauty unoszącego się na tle Ziemi.

Bruce McCandless urodził się 8 czerwca 1937 roku w Bostonie. Ukończył studia elektrotechniczne na Stanford University. Był również pilotem wojskowym dla amerykańskiej marynarki wojennej, w której uczestniczył m.in. w blokadzie morskiej Kuby podczas kryzysu kubańskiego.

Bruce McCandless / NASA

W 1966 roku w wieku 28 lat zakwalifikował się do piątej grupy astronautów NASA. Podczas misji Apollo 11 na Księżycu pełnił rolę komunikatora w Centrum Kontroli Lotów – i to on jako pierwszy rozmawiał z Neilem Armstrongiem po lądowaniu na srebrnym globie.

O ile część jego kolegów z grupy brało udział w kolejnych misjach księżycowych oraz do stacji Skylab to McCandless musiał czekać aż 18 lat na przydział do lotu. W kosmos poleciał dopiero w 1984 roku na pokładzie wahadłowca Challenger podczas misji STS-41B, która wyniosła dwa satelity telekomunikacyjne.

Wówczas podczas spaceru kosmicznego wykorzystując plecak odrzutowy MMU wraz z Robertem Stewartem oddalił się od Challengera na niemal 100 metrów. Zdjęcie ze spaceru kosmicznego McCandlessa później stało się jednym z najbardziej rozpoznawalnych obrazów podboju kosmosu. Był to pierwszy spacer kosmiczny bez stałego połączenia z pojazdem kosmicznym.

Spacery kosmiczne z wykorzystaniem MMU (Manned Maneuvering Unit) były wykonane podczas trzech lotów wahadłowców w 1984 roku. Zostały one zastąpione przez pracę wspierane przez ramię wahadłowca oraz mały awaryjny system SAFER.

Drugi lot McCandlessa odbył w 1990 roku w wieku 52 lat. Celem misji STS-31 wahadłowca Discovery było wyniesienie teleskopu Hubble’a. Podczas wypuszczania teleskopu McCandless wraz z astronautką Kathryn Sullivan byli przygotowani do wykonania awaryjnego spaceru kosmicznego, jednak nie było takiej potrzeby.

McCandless opuścił korpus astronautów na początku lat 90. Następnie pracował w Martin Marietta Astronautics oraz w Lockheed Martin.

Łącznie spędził 13 dni i 32 minuty w przestrzeni kosmicznej.

(NASA, PFA)

Comments are closed.