Udany start CZ-3B z AlComSat-1 (10.12.2017)

0

Dziesiątego grudnia chińska rakieta CZ-3B wyniosła na orbitę satelitę AlComSat-1 dla Algierii.

Do startu doszło 10 grudnia o godzinie 17:41 CET z kosmodromu Xichang. Rakieta CZ-3B wyniosła na orbitę geostacjonarną transferową (GTO) satelitę telekomunikacyjnego AlComSat-1. Lot przebiegł bez problemów i satelita został uwolniony na prawidłowej orbicie, skąd “o własnych siłach” dotrze do wyznaczonego punktu na orbicie geostacjonarnej (GEO).

AlComSat-1 to satelita telekomunikacyjny zamówiony przez rząd Algierii. Ten satelita bazuje na platformie DFH-4 zbudowanej przez Chinese Academy of Space Technology (CAST). Masa startowa AlComSat-1 to około 5200 kg. Satelita został wyposażony w zestaw transponderów na pasmach Ka, Ku, X, UHF oraz EHHF.

Start rakiety CZ-3B z satelitą AlComSat-1 / Credits – China Central Television (CCTV)

Operatorem AlComSat-1 zostanie Agence Spatiale Algérienne (ASAL) – agencja kosmiczna tego państwa. Agencja ASAL została założona w 2002 roku. Oprócz satelity, w ramach chińsko-algierskiego kontraktu, zostały zbudowane także dwie stacje naziemne na terenie Algierii. Ponadto, wykonano trening algierskiej kadry do sterowania satelitą.

AlComSat-1 jest przykładem oferty chińskiego sektora kosmicznego dla mniej rozwiniętych technologicznie państw na całym świecie. Oprócz samego satelity, Chiny oferują finansowanie, szkolenie kadry, wymiany studenckie oraz budowę infrastruktury.

Warto tu dodać, że brytyjska firma SSTL także współpracuje z Algierią, w dziedzinie małych satelitów do obserwacji Ziemi.

(NSF, PFA)

 

Comments are closed.