Start Falcona 9 (23.12.2017) – nagrania z Kalifornii

0

Lot rakiety Falcon 9 z 23 grudnia 2017 okazał się być świetnie widziany przez tysiące ludzi z całej Kalifornii. Niektórzy z obserwatorów wykonali wspaniałe nagrania tego lotu, którym warto się bliżej przyjrzeć.

Start rakiety Falcon 9 nastąpił 23 grudnia 2017 o godzinie 02:27:23 CET z bazy Vandenberg w Kalifornii. W tym locie rakieta Falcon 9 wyniosła dziesięć satelitów telekomunikacyjnych drugiej generacji konstelacji Iridium (stąd też oznaczenie “Iridium-2”). Łączna masa ładunku wyniesionego przez rakietę Falcon 9 w tym locie wyniosła 9600 kg, z czego 8600 przypadło na dziesięć satelitów a 1000 kg na dyspenser dla satelitów. Satelity zostały umieszczone na orbicie o wysokości około 620 km i nachyleniu 86,7 stopnia.

Dla pierwszego stopnia był to drugi start. Wcześniej ten stopień został wykorzystany w locie z 25 czerwca 2017 – wówczas także zostały wyniesione satelity konstelacji Iridium-2. W tym locie nie odzyskano pierwszego stopnia rakiety Falcon 9. Co ciekawe, w tym przypadku dolny stopień i tak wykonał kilka zadań typowych dla powrotu po wykonanym locie, m.in. tzw. “entry burn”.

Start odbył się około 40 minut po zachodzie Słońca nad Kalifornią. Z tego powodu wystąpiły świetne warunki oświetleniowe do obserwacji lotu rakiety i śladów pozostawionych przez Falcona 9. Start był obserwowany przez tysiące ludzi, w tym i tych oddalonych o ponad 100 km od miejsca startu. Poniższe nagrania prezentują kilka najciekawszych ujęć tego lotu. Warto się nim przyjrzeć z bliska.

Na nagraniach widać m.in. koniec pracy pierwszego stopnia, początek pracy drugiego stopnia, odpalenia silnika pierwszego stopnia do powrotu, odpalenie silniczków przy jednej z dwóch osłon termicznych oraz zmianę kształtu pióropuszu dymu w górnych warstwach atmosfery. Odpalenia silnika pierwszego stopnia po separacji stopni oraz odpalenie silniczków jednej z osłon termicznych nie jest powszechne przy startach rakiet – jak na razie jedynie rakiety Falcon 9 firmy SpaceX wykonują takie zadania.

Lot Falcona 9 – 23.12.2017 / Credits – Justin Foley

Lot Falcona 9 – widok z Alhambra w Kalifornii (około 230 km na południowy wschód od bazy Vandenberg) / Credits –Doug Ellison

Widok na start Falcona 9 z odległości około 160 km na południowy-wschód od bazy Vandenberg / Credits – Jim Mudgett

Jako ciekawostkę prezentujemy poniższe nagranie, wykonane przez kamerę zainstalowaną w samochodzie. Na jednej z dróg szybkiego ruchu nastąpił wypadek w trakcie startu. Czy kierowcy się “zagapili”?

Wypadek na drodze w trakcie startu Falcona 9 / Credits – Mark Sales

Ten start rakiety Falcon 9 jest komentowany w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(YT, PFA)

Comments are closed.