Polski sektor kosmiczny w natarciu – finał polskiej edycji Galileo Masters 2017

0

13 grudnia, w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym odbył się finał polskiej edycji konkursu European Satellite Navigation Competition 2017 (dawniej: Galileo Masters) – najważniejszego konkursu na komercyjne wykorzystanie nawigacji satelitarnej. W tegorocznej, polskiej edycji konkursu zgłoszono 24 projekty. Najlepsze z nich przeszły do międzynarodowego etapu konkursu z łączną pulą nagród o wartości 1 miliona euro.

Zwycięzcą polskiej edycji konkursu został projekt Żukbot – autonomiczny robot służący do nadzoru upraw rolnych, potrafiący samodzielnie poruszać się po polach, sprawdzać stan roślin i wykrywać np. choroby roślin. Twórcami Żukbota są studenci Politechniki Gdańskiej. Oprócz zaproszenia do międzynarodowej edycji Galileo Masters, zespół otrzymał nagrodę pieniężną wysokości 6 tys PLN. Dla wielu ludzi techniki kosmiczne są czymś abstrakcyjnym i nie wiedzą, że tych rozwiązań używamy na co dzień. Mogą one być wykorzystywane m.in. w rolnictwie, które jest wciąż największą i najważniejszą dziedziną gospodarki. Dzięki temu możliwe jest zwiększenie jego efektywności, co jest kluczowym problemem w związku ze wzrostem populacji i ograniczonych zasobach. Żukbot jest odpowiedzią na ten problem, który może w przyszłości dotknąć każdego z nas – mówi Mateusz Olszewski CTO w zespole Żukbot.

Drugie miejsce w konkursie i nagrodę pieniężną w wysokości 3 tys. PLN otrzymał zespół akademicki SNS pracujący nad rozwiązaniem precyzyjnej lokalizacji satelitów na orbicie okołoziemskiej. Trzecie miejsce otrzymał projekt EasyTrack GNSS Tracking System z Włoch. Zespół został nagrodzony kwotą 1 tys. PLN.Polską edycję przeprowadzamy już po raz piątymówi Krzysztof Kanawka, Prezes firmy Blue Dot Solutions organizującej Galileo Masters. Projekty wywodzące się z polskiego konkursu radzą sobie całkiem nieźle na arenie międzynarodowej, liczymy na to, że nasi finaliści pokażą siłę polskiego downstreamu polskiego sektora kosmicznego.

Logo polskiej edycji konkursu ESNC 2017 / Credits - AZO

Logo polskiej edycji konkursu ESNC 2017 / Credits – AZO

Partnerami tegorocznej polskiej edycji Galileo Masters są: Agencja Rozwoju Przemysłu, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, Polska Agencja Kosmiczna, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Rozwoju, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Konkurs zorganizowała firma Blue Dot Solutions i fundusz kapitałowy Black Pearls VC. W ARP wiemy, że techniki satelitarne i tzw. downstream to ta najbardziej biznesowa część przemysłu kosmicznego – podkreślił Michał Szaniawski, Wiceprezes Zarządu ARP S.A. Kreatywne wykorzystanie danych pozyskanych przez satelity przynosi korzyści w różnych gałęziach gospodarki, co dobrze widać na przykładzie zwycięskiego projektu Żukbot, którego celem jest usprawnienie pracy w rolnictwie. To bardzo ciekawy projekt, który będziemy promować w ramach inicjatyw podejmowanych przez Agencję takich jak chociażby organizowana niedawno Giełda Technologiczna “Innowacje w rolnictwie”

Konkurs ESNC (European Satellite Navigation Competition), ma na celu nagrodzenie najciekawszych i najbardziej perspektywicznych rozwiązań wykorzystujących systemy nawigacji satelitarnej (ang. Global Navigation Satellite Systems, GNSS). Nagrody co roku przyznawane są przez najważniejsze instytucje tworzące nawigację satelitarną (GNSS) takie jak Europejską Agencję GNSS (GSA) i Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) oraz partnerów regionalnych z całego globu.

Więcej:
http://galileo-masters.pl/2017/

Informacji udziela:
Wojciech Drewczyński, Investment Director, Black Pearls VC

e-mail: wd@blackpearls.vc
tel: +48 604 790 494

Comments are closed.