Pierwsze zdjęcia Falcon Heavy

2

Elon Musk przedstawił pierwsze zdjęcia złożonej rakiety Falcon Heavy.

Na przeciągu całego 2017 roku firma SpaceX znacznie zbliżyła się do debiutanckiego lotu ciężkiej rakiety Falcon Heavy (FH). W kwietniu tego roku doszło do pierwszych testów jednego z członów dolnego stopnia FH. Test przeprowadzony został na stanowisku w McGregor w Teksasie. W maju przeprowadzono test głównego członu dolnego stopnia FH – także w McGregor. Te testy zostały zakończone na początku września udanym odpaleniem ostatniego członu pierwszego stopnia.

Zintegrowana rakieta Falcon Heavy / Credits - SpaceX

Zintegrowana rakieta Falcon Heavy / Credits – SpaceX

Na przestrzeni ostatnich miesięcy dochodziło do stopniowych opóźnień planowanego debiutu rakiety FH. Pod koniec września datę startu wyznaczano na 28 listopada. Start potem opóźniono do 29 grudnia – jeszcze przed końcem roku. Natomiast pod koniec listopada firma SpaceX na oficjalnie poinformowała o przełożeniu startu rakiety FH do stycznia 2018 roku. Natomiast na początku grudnia pojawiła się informacja, że w tym locie ładunkiem będzie samochód Tesla Roadster.

Dwudziestego grudnia Elon Musk zaprezentował pierwsze zdjęcia zintegrowanej rakiety FH. Zdjęcia przedstawiają trzy człony rakiety i drugi stopień. Do rakiety nie przyłączono jeszcze ładunku i owiewki aerodynamicznej. Zdjęcia jednak pokazują, że pierwszy lot rakiety FH odbędzie się w ciągu najbliższych tygodni.

Jedna z “fanowskich” animacji startu rakiety Falcon Heavy (z nieprawidłowej wyrzutni) / Credits –Hazegrayart

(SpaceX)

2 komentarze

  1. BYC MOZE AMERYKA ZACZNIE ODBIJAC SIE OD DNA W LOTACH ZALOGOWYCH. ale jako kraj musza powrocic do pracy z bezmyslnej konsumpcji, kontroli i bezpieczenstwa. Podtawic jako wzor inzyniera a nie prawnika, sportowca czy celebryte.
    FH – po raz pierwszy cos inspirujacego, silnik Raptor zrobi z niego prawdziwa rakiete.