Obserwacje obłoku rakietowego (26.12.2017)

0

Nad ranem 26 grudnia mieszkańcy Środkowej i Wschodniej Europy dostrzegli bardzo nietypowe zjawisko – obłok o dziwnych kształtach. Ten obłok pochodził od rakiety, ale której?

Nad ranem 26 grudnia 2017 oczom obserwatorów z różnych państw w Europie Środkowej i Wschodniej ukazał się nietypowy obiekt na niebie. Był to obłok, nieco podobny do “meduzy”, początkowo dość jasny, z czasem rozprzestrzeniał się na różne kierunki. Europejscy obserwatorzy, m.in. z Austrii, Węgier i Polski, obserwowali to zjawisko nad wschodnim horyzontem, do wysokości około 30-40 stopni.

Zjawisko miało dość podobny kształt do obłoku gazów powstałych w trakcie startu rakiety Falcon 9 z bazy Vandenberg*. Było więc oczywiste, że musiało powstać od któregoś ze niedawnych startów rakiet, ale od którego?

Start rakiety Topol-M - 26.12.2017 / Credits - Gerald Reczek / Aktuelle Wetterwarnungen für Österreich

Start rakiety Topol-M – 26.12.2017 / Credits – Gerald Reczek / Aktuelle Wetterwarnungen für Österreich

Analiza, wykonana na forach Astropolis.pl oraz Polskim Forum Astronautycznym wykazała, że ten obłok nie mógł pochodzić od żadnego drugiego stopnia rakiety z niedawnego startu. Początkowo brano pod uwagę tę ewentualność, gdyż oprócz startu, górne stopnie rakiet także wykonują manewr deorbitacyjny albo usunięcie paliwa, jednak okazało się, że w tym momencie w tej część nieba nie przebywał żaden taki obiekt.

Kilka godzin po tym zjawisku pojawiło się oficjalne ogłoszenie ze strony rosyjskiej. 26 grudnia doszło do testu międzykontynentalnego pocisku balistycznego RS-12(M) Topol-M. Start odbył się w bazie wojskowej Kapustin Jar, a lądowanie głowicy na terenie poligonu znajdującego się około 2000 km w Kazachstanie. Z tej bazy już często wykonywano testy rakiet ICBM, jednak nie były one dotychczas obserwowane z Europy. Było to dość zaskakujące, jednak okazało się, że zazwyczaj pociski ICBM wystrzeliwane z tej bazy są kierowane na dość niskie pułapy, rzędu kilkuset kilometrów. W takim przypadku trudne jest zaobserwowanie pocisku z Europy.

Obserwacje startu rakiety Topol-M – 26.12.2017 / Credits – Фобос / Phobos. Катаклизмы и катастрофы природы.

Start rakiety Topol-M – 26.12.2017 / Credits – NiyazOFF

Po porównaniu widoczności satelitów na różnych orbitach okazało się, że pocisk Topol-M mógł być obserwowany z naszej części Europy jeśli wzniósł się na wysokość około 1500 km – szczególnie, że warunki oświetleniowe były sprzyjające (czas przed wschodem Słońca w Europie). Jest to pułap lotu z pewnością w zasięgu możliwości technicznych rakiety Topol-M.

Podobne zjawisko było obserwowane w 2013 roku z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Wówczas również z bazy w Kapustin Jarze wystartowała rakieta Topol-M. Jednakże, podczas tamtego lotu pocisk Topol osiągnął niższy pułap (około 450 km).

* O obserwacjach tego startu niebawem opublikujemy oddzielny artykuł!

Pozdrowienia i podziękowania dla Karola Wójcickiego z Głową w Gwiazdach za wspólne poszukiwanie informacji i próbę ich analizy.

(AP, PFA)

Comments are closed.