Nowa załoga leci na ISS

0

W niedzielę rano z Bajkonuru ku wystartowała ISS kolejna załoga. Na pokładzie statku kosmicznego Sojuz MS-07 znajdowali się astronauci z Rosji, USA i Japonii.

Rakieta Sojuz-FG odpaliła silniki o godzinie 8:21 CET. Osiem minut i 45 sekund później statek kosmiczny Sojuz MS-07 znalazł się na orbicie o parametrach 198 km na 254 km i nachyleniu 51,66 stopni. Cumowanie do modułu Rasswiet Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przewidziane jest na 19 grudnia. Do tego czasu Sojuz MS-07 za pomocą własnych silników będzie jeszcze podnosił swoją orbitę, aby dogonić ISS lecącą obecnie na średniej wysokości 405 km nad powierzchnią Ziemi. Wcześniej do stacji przycumowany zostanie jeszcze wystrzelony 15 grudnia Dragon.

Na pokładzie Sojuza znajduję się trzech członków nowej, 54 stałej załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Rosjanin Anton Szkaplerow brał już udział w dwóch wcześniejszych lotach do ISS w 2012 (załoga 29) i 2015 roku (załoga 42), podczas których spędził łącznie rok na orbicie. Dla Amerykanina Scotta Tingle oraz Japończyka Norishige Kanai jest to pierwszy lot w kosmos. Na pokładzie ISS spędzą najbliższe pięć i pół miesiąca. Powrót przewidziany w dniu 3 czerwca 2018.


Start Sojuza MS-07 / SciNews

Po lądowaniu kapsuły Sojuz MS-05 trzy dni temu z Randolphem Bresnikiem, Siergiejem Riazanskim oraz Paolo Nespolim na pokładzie ISS przebywa jeszcze załoga Sojuza MS-06. Są to Aleksandr Misurkin, Mark Vande Hei oraz Joseph Acaba. Pozostaną w przestrzeni kosmicznej do końca lutego przyszłego roku. W marcu zmienią ich Oleg Artiemjew, Andrew Feustel oraz Richard Arnold.

Comments are closed.