Falcon Heavy – start w 2018 roku

3

Firma SpaceX poinformowała o opóźnieniu startu rakiety Falcon Heavy na początek 2018 roku.

Zabezpieczony boczny stopień dla rakiety Falcon Heavy w trakcie transportu z Kalifornii do bazy testowej McGregor w Teksasie (28 lutego br.) / Źródło: imgur.com/a/Vbxrx#zPdInH5

Zabezpieczony boczny stopień dla rakiety Falcon Heavy w trakcie transportu z Kalifornii do bazy testowej McGregor w Teksasie (28 lutego br.) / Źródło: SpaceX

Na przeciągu całego 2017 roku firma SpaceX znacznie zbliżyła się do debiutanckiego lotu ciężkiej rakiety Falcon Heavy (FH). W kwietniu tego roku doszło do pierwszych testów jednego z członów dolnego stopnia FH. Ten test przeprowadzono na stanowisku w McGregor w Teksasie. W maju przeprowadzono test głównego członu dolnego stopnia FH – także w McGregor. Te testy zostały zakończone na początku września udanym testem ostatniego członu pierwszego stopnia.

Na przestrzeni ostatnich miesięcy dochodziło do stopniowych opóźnień planowanego startu rakiety FH. Pod koniec września jako datę starto planowano 28 listopada. Start potem opóźniono do 29 grudnia – jeszcze przed końcem roku. Natomiast pod koniec listopada firma SpaceX na oficjalnie poinformowała o przełożeniu startu rakiety FH do stycznia 2018 roku.

W grudniu wciąż planowany jest test statyczny FH, aczkolwiek data nie została jeszcze podana. Test i start nastąpi z wyrzutni LC-39A. Na tej wyrzutni trwają prace modernizacyjne, które przystosują LC-39A do przyjmowania rakiet FH. Wokół wyrzutni są rozstawione dźwigi, które muszą być zdemontowane przed testem statycznym.

[Aktualizacja]
Na Twitterze Elon Musk dzisiaj ogłosił, że pierwszym ładunkiem wyniesionym w debiutanckim locie Falcona Heavy ma być czerwony egzemplarz Tesli Roadstar. Z samochodu ma być nadawany utwór Davida Bowiego – Space Oddity.

Tweet Elona Muska z 2.12.2017 / Twitter

Wydaje się, że stwierdzenie Muska nie jest w tym przypadku żartem. Dziennikarze z serwisu ArsTechnica twierdzą, że plan wyniesienia Tesli jest według ich źródeł jak najbardziej traktowany serio.

SpaceX już wcześniej wysyłał “niekonwencjonalne” ładunki w przestrzeń kosmiczna. Pierwszy egzemplarz kapsuły Dragon miał na pokładzie ogromny krąg sera – pomysł ten został uzgodniony z komikami z Latającego Cyrku Monty Pythona.

Wyniesienie Tesli na orbitę Marsa byłoby ogromną akcją marketingową, która zdecydowanie wzmocniłaby notowania drugiej, przynoszącej ogromne straty spółki Muska. Z drugiej strony byłby to również wyraźny sygnał dla innych podmiotów amerykańskiego sektora kosmicznego ukazujący możliwości rakiety Falcon Heavy w wysyłaniu ładunków poza bezpośrednie otoczenie Ziemi – i tym samym jej przydatność, chociażby w w przyszłych lotach w kierunku Księżyca.

(SFN)

3 komentarze

 1. Aegis Maelstrom on

  Cóż za niespodzianka, no kto by się spodziewał! 😀

  A woltyżerka z pakowaniem tam samochodu marki Tesla (inna firma Elona, z podobnie bombastycznym marketingiem i jeszcze gorszymi problemami w dotrzymywaniu terminów) to już jest “jumping the shark”. 😀

  Ja rozumiem, że Tesla Motors żyje z PR/marketingu i na razie palonych pieniędzy inwestorów, więc każda pomoc PR im się przyda. Wystarczy zestawić raporty inwestorskie i doniesienia branżowe z np. Daily Kanban by móc szacować jak duże opóźnienia mają w wdrażaniu produkcji nowego modelu – i możliwą skalę desperacji. Cóż, zainteresowanie rynku mogą podtrzymywać nawet na cyrkowe sposoby rodem z podręcznika Bransona – ale czy może nie byłoby lepiej, gdyby Musk skupił się na jednym biznesie? 🙂

  Na razie przypuszczalnie SpaceX jest najbardziej udane (przypuszczalnie, bo finanse firmy są nieznane). Byłoby szkoda, gdyby inne przedsięwzięcia Muska stały się znaczącym obciążeniem.

  • Ten biznes z Teslą to jeszcze ma jakiś sens, bo elektryki to dynamicznie rozwijająca się branża ostatnio. Ale te jego pomysły z kopaniem tuneli to już typowe topienie $$$.

 2. Elon Musk ma dobry humor ,bo zapowiedział ze w tym locie Inauguracyjnym FH chce wysłać na Orbitę Marsa Swoją Teslę elektryczną. Musk odsuwa ten 1-szy lot FH ,bo chce żeby był udany ,bo to dla niego prestiż i duża Kasa w 2018r. Jeszcze musimy pamiętać ,że ma już kasę od Dwóch bogatych Śmiałków ,co ma ich wysłać FH i Dragonem v2 dookoła Księżyca. Życzę mu, żeby mu się to udało ,bo FH jest skomplikowany bardzo .