Falcon Heavy już na stanowisku startowym!

2

28 grudnia rakieta Falcon Heavy została podniesiona do pionu na stanowisku startowym LC-39A. Start powinien się odbyć po 10 stycznia.

Ostatnia prosta

Zintegrowana rakieta Falcon Heavy / Credits - SpaceX

Zintegrowana rakieta Falcon Heavy / Credits – SpaceX

Na przeciągu całego 2017 roku firma SpaceX znacznie zbliżyła się do debiutanckiego lotu ciężkiej rakiety Falcon Heavy (FH). W kwietniu doszło do pierwszych testów jednego z członów dolnego stopnia FH. Test przeprowadzony został na stanowisku w McGregor w Teksasie. W maju przeprowadzono test głównego członu dolnego stopnia FH – także w McGregor. Te testy zostały zakończone na początku września udanym odpaleniem ostatniego członu pierwszego stopnia

Na przestrzeni ostatnich miesięcy dochodziło do stopniowych opóźnień planowanego debiutu rakiety FH. Pod koniec września datę startu wyznaczano na 28 listopada, później przesunął się on do 29 grudnia. Natomiast pod koniec listopada firma SpaceX na oficjalnie poinformowała o przełożeniu startu rakiety FH do stycznia 2018 roku. Natomiast na początku grudnia pojawiła się informacja, że w tym locie ładunkiem będzie samochód Tesla Roadster. Obecnie lot jest wyznaczony na nie wcześniej, niż 10 stycznia. Wcześniej tradycyjnym Falconem SpaceX wyniesie jeszcze tajny ładunek o nazwie ZUMA.

Nagranie przedstawiające ustawienie rakiety Falcon Heavy na stanowisku startowym LC-39A / Interspace

Nowa rakieta – nowe możliwości

Falcon Heavy będzie najpotężniejszą rakietą nośną od czasów amerykańskiego Saturna V i radzieckiej Energii. Będzie w stanie wynieść 63,800 kg na niską orbitę okołoziemską oraz 16,800 kg w kierunku Marsa. SpaceX sprzedaje loty Falcona Heavy za kwoty do 90 milionów dolarów. Jeżeli wszystkie testy na stanowisku startowym odbędą się zgodnie z planem oraz Falcon Heavy wykona udany start jeszcze w styczniu to będzie można mówić o kolejnej rewolucji w obniżeniu kosztów za wyniesienie ładunku na orbitę. Jednocześnie pojawią się także nowe możliwości wykorzystania rakiety – chociażby dla misji eksploracyjnych.

Już kilku klientów stoi w kolejce do wyniesienia ich ładunków nową rakietą. Są to m.in Amerykańskie Siły Powietrzne, Inmarsat, Arabsat oraz Viasat. Jeżeli pierwsze loty rakiety będą udane, to nie wcześniej niż w przyszłym roku można się również spodziewać lotu wokółksiężycowego kapsuły Dragon 2 z dwoma turystami.

(SFN, NSF)

2 komentarze