Dragon CRS-13 dotarł do ISS

0

Po dwóch dniach od startu kapsuła Dragon dotarła do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Do startu misji CRS-13 doszło 15 grudnia 2017 roku z wyrzutni LC-40 na Florydzie* o godzinie 16:36 CET. Rakieta Falcon 9R (v1.2, pierwszy stopień – Block III) wyniosła kapsułę Dragon do bezzałogowej misji zaopatrzeniowej o oznaczeniu CRS-13. Lot przebiegł prawidłowo i kapsuła Dragon znalazła się na prawidłowej orbicie wstępnej. Pierwszy stopień Falcona 9, po wykonaniu swojej pracy, udanie lądował na stanowisku Landing Zone-1 (LZ-1). Start misji CRS-13 zakończył się pełnym sukcesem.

Dwa dni później, 17 grudnia, Dragon dotarł do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Przechwycenie za pomocą ramienia robotycznego (SSRMS) a następnie przytwierdzenie kapsuły do nadirowego węzła modułu Harmony. Przytwierdzenie nastąpiło o godzinie 14:26 CET.

Dragon dociera do ISS – misja CRS-13 / Credits – NASA TV

Na pokładzie Dragona zainstalowano około 1560 kg ładunku w sekcji ciśnieniowej oraz około 645 kg w “bagażniku” kapsuły. Misja CRS-13 powinna potrwać około 30 dni. Po wyjęciu ładunku z kapsuły nastąpi zapełnienie Dragona sprzętem i próbkami, które powinny wrócić na Ziemię. Mowa tutaj m.in. o zużytym sprzęcie, który warto poddać inspekcji oraz o próbkach eksperymentów naukowych.

Przyłączenie Dragona do modułu Harmony / Credits – NASA TV

Misja CRS-13 jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(NASA, PFA)

Comments are closed.