19 startupów w II rundzie Space3ac Intermodal Transportation

10

Organizowany przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną program akceleracyjny Space3ac Intermodal Transportation ogłosił właśnie listę dziewiętnastu startupów, które wezmą udział w kursie akceleracyjnym i będą pracować nad wdrożeniem innowacyjnych rozwiązań w dużych firmach, które są Partnerami programu. Kurs akceleracyjny rusza już 6 grudnia.

W dniach 20-21 listopada, w Gdańskim Parku Naukowo Technologicznym odbył się tzw. Preparation Camp. Podczas wydarzenia, 40 zespołów i spółek technologicznych prezentowało swoje pomysły, których celem było rozwiązanie wyzwań postawionych im przez duże przedsiębiorstwa. Stawką w rywalizacji było dostanie się do akceleratora Space3ac Intermodal Transportation, w ramach którego przy wsparciu finansowym i mentorskim, startupy będą miały okazję wdrażać swoje projekty w firmach takich jak Celsa Group Huta Ostrowiec Sp. z o.o., Grupa LOTOS S.A., Grupa Orange S.A., International Paper – Kwidzyn Sp. z o.o., OT Logistics S.A., Pol Miedź Trans Sp. z o.o., PZU S.A., X-Kom Sp. z o.o., Zarząd Morskiego Portu Gdańsk, Zarząd Morskiego Portu Gdynia.

Space3ac Intermodal Transportation / Credits - Blue Dot Solutions i Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna

Space3ac Intermodal Transportation / Credits – Blue Dot Solutions i Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna

Startupy, które w ramach akceleratora Space3ac Intermodal Transportation, będą wdrażać swoje rozwiązania dla dużych firm:

1. Dla Celsa Group Huta Ostrowiec Sp. z o.o.:
● Smart Deliver
Platforma umożliwiająca aktywne zarządzanie flotą ciężarówek obejmująca m.in. optymalne przydzielanie zasobów, uwzględniająca ograniczenia serwisowe, kolejność ładunków, czy nawet regulacje prawne.
● NNT
Efektywna defektoskopia elementów i konstrukcji stalowych

2. Dla Grupy LOTOS S.A.:
● Appsbow
Projekt Risk Free Simulator to system treningowy, służący do wirtualnego szkolenia pracowników przed wprowadzeniem na teren przemysłowy. Stworzony model symulatora pozwala na wizualizację przestrzeni przemysłowej (lub jej fragmentu) i szkolenie personelu bez fizycznej obecności na terenie zakładu.
● Smart Helmet
Projekt dotyczy „inteligentnego” kasku ochronnego wyposażonego w sensory umożliwiające lokalizację pracownika w czasie rzeczywistym, oraz rozpoznającego zdarzenia potencjalnie niebezpieczne.
● Ensurly
System umożliwiający automatyzację procesów i zadań w likwidacji szkód ubezpieczeniowych..

3. Dla Grupy Orange S.A.:
● Quantum Feedback
System mierzy jakość obsługi klienta w call centre. Składa się z Raspberry Pi z kamery analizującej dane z dźwięku i obrazu dzięki autorskiej technologii Quantum Sense.Na dołączonym ekranie wyświetla konsultantowi podpowiedzi,pomagające przeprowadzić wyższej jakości rozmowę.Komunikaty generowana są na podstawie danych o zaangażowaniu pracownika i satysfakcji klienta w czasie rzeczywistym.
● System rozpoznawania emocji u operatorów call centre w oparciu o analizę spektralną ludzkiego głosu.

4. Dla International Paper – Kwidzyn Sp. z o.o.:
● Plant2GO
Usługa wdrożenia i utrzymania hybrydowego systemu informacji przestrzennej i wizualnej zakładu przemysłowego. Celem usługi jest polepszenie szybkości i trafności decyzji, w tym związanych z zagadnieniami transportowymi (np. lokalizacja rozładunku drewna, optymalizacja procesu czyszczenia wagonów, projektowanie tras przejazdu dla pojazdów o ponadnormatywnych wymiarach).

5. Dla OT Logistics S.A.:
● Platforma zarządzania pojazdami i innymi urządzeniami, w tym monitorowania i komunikacji
Wytworzenie i uruchomienie Inteligentnej platformy zarządzania pojazdami i innymi urządzeniami, tym komunikowania się z nimi i monitorowania ich położenia i innych parametrów, w oparciu o moduły monitorujące instalowane (na stale lub czasowo) w pojazdach lub urządzeniach, pracujących na określonym obszarze, np. na terenie portu. Parametry i funkcjonalności zostaną określone w ramach projektu.
● SOTeA System obsługi Terminalu Agro
Projekt przewiduje kompleksową obsługę przeładunków towarów z grupy agro (zboża i podobne) w obu relacjach: importowej i eksportowej. Składa się z trzech funkcjonalnych modułów: aplikacji operacyjnej dla operatora terminalu, aplikacji internetowej dla podmiotów zewnętrznych (spedytorzy, firmy kontrolne, służby celne) oraz serwisu komunikacyjnego odpowiedzialnego za wymianę danych (w czasie rzeczywistym) z wewnętrznym systemem elewatora (SKADA)

6. Dla Pol Miedź Trans Sp. z o.o.:
● Quotiss
System przeznaczony do kwotowania stawek frachtowych dla transportu morskiego i intermodalnego, który optymalizuje i ułatwia zarządzanie stawkami frachtowymi.
● NNT
Efektywna defektoskopia elementów i konstrukcji stalowych

7. Dla PZU S.A.:
● APS
Celem projektu jest opracowanie i wdrożenie mobilnej stacji detekcji i neutralizacji dronów do zabezpieczania imprez masowych. Zestaw dedykowanych sensorów zostanie zamontowany na pojeździe wraz z systemem neutralizacji dronów. Detekcja będzie zautomatyzowana przy użyciu połączenia sensorów: radaru, akustyki, kamery wizyjnej i sensora transmisji RF. Neutralizacja będzie oparta o jammer. Wykorzystane zostanie zakłócanie i spoofing GPS.
● FABE
Układ do zbierania informacji oraz ewidencjonowania przeglądów infrastruktury obiektowej i kontroli przestrzegania zasad organizacyjnych z udostępnianiem danych do systemu nadrzędnego. Układ składa się z urządzeń IT mobilnych i stacjonarnych z oprogramowaniem i zapewnia lokalizację przestrzenną i czasową użytkownika oraz kontrolowanej infrastruktury z wykorzystaniem technik satelitarnych( GNSS).
● uAvionics
Symulator Wirtualnych Awarii Przemysłowych (SWAP) pozwala na wywoływanie awarii i ćwiczenie kompleksowych akcji ratowniczych w rzeczywistości wirtualnej oraz na gromadzenie w bazie danych informacji o obiektach przemysłowych objętych ubezpieczeniem.

8. Dla X-Kom Sp. z o.o.:
● ISS RFID
Zastosowanie rozwiązań radiowych (RFID, IOT) do znakowania i identyfikacji pożądanych obiektów oraz wykrywania ich przy pomocy sieci czytników i anten stacjonarnych (w formie bramek, wydzielonych przestrzeni – zarówno fizycznie jak i wirtualnie) wraz z informacjami o kierunku ruchu oraz przemieszczania się danych elementów poprzez poszczególne strefy.

9. Dla Zarządu Morskiego Portu w Gdańsku S.A.:
● fPerception
Projekt zakłada stworzenie narzędzia umożliwiającego pomiar hałasu, zapylenia i emisji zapachów w określonej lokalizacji. Rozwiązanie polega na zbudowaniu sieci stacji pomiarowych raportujących do centralnej bazy danych, umożliwiającej analizę i wizualizację wyników na mapie z podkładem satelitarnym, dostępnej poprzez UI. Rozwiązanie będzie dostępne w formule HaaS i SaaS wraz z usługą Helpdesk.
● yetiBox
YetiBox to skrzynka zawierająca sensory badające właściwości powietrza oraz natężenie hałasu, która komunikuje się bezprzewodowo z platformą. YetiSense to część serwerowa, zbierająca i przetwarzająca dane.

10. Dla Zarządu Morskiego Portu w Gdyni S.A.:
● Intero – inteligentny system elektronicznych rozliczeń opłaty wodnej.
Celem projektu jest opracowanie serwisu internetowego umożliwiającego naliczanie oraz rozliczanie opłat za odprowadzanie wód. System będzie dokonywał wyliczenia opłaty stałej oraz zmiennej w zależności od wyposażenia w infrastrukturę retencjonowania wody. Możliwościami systemu będą między innymi: naliczanie opłat przypadających na infrastrukturę cząstkową oraz generowania faktur i raportów.
● Kell Ideas
Wykorzystanie zdjęć satelitarnych oraz bezzałogowego pojazdu latającego w celu precyzyjnego określenia miejsca prowadzonych badań. Użycie platformy mobilnej umożliwiającej poruszanie się w niedostępnym terenie oraz pobieranie próbek gleby przy pomocy specjalistycznego wiertła. Bezpośrednia nawigacja platform opierać się będzie o zintegrowane czujniki GNSS oraz sensory typu LIDAR.

Akcelerator Space3ac Intermodal Transportation jest inicjatywą realizowaną w ramach organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości konkursu Scale UP opartego o rządowy programu Start In Poland, finansowany ze środków Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój na lata 2014-2020.

(Space3ac)

10 komentarzy

 1. Jakim cudem projekt 3 dla Grupy Orange S.A. w ogóle znalazł się w jakimkolwiek rozważaniu? Przecież to jest czysta manipulacja, zniewalanie i bezczelne wpływanie na ludzi oraz poprawianie skuteczności akwizytorstwa! To powinno być karalne a nie dostawać wsparcie!

  • Duże firmy zlecają im w ten sposób prace, z których mają wymierne oszczędności (nie muszą tego sami robić albo kupować).
   Bardziej martwiłbym się tym, że tam nie ma nic innowacyjnego, np. RFID (przecież to nowość była 10 lat temu), przecież projekt 8 służy głównie do tego, żeby w x-komie nikt nie ukradł myszki ze sklepu…

   • Krzysztof Kanawka on

    Cóż począć… nie od dziś wiemy, że najbardziej innowacyjni są autorzy komentarzy w internecie.

   • Nie wiem, czy tego typu technologie, nie powinny być ograniczone prawnie, pewnie w Stanach już tak jest. I nie jest to wcale śmieszne.

    • Krzysztof Kanawka on

     a moim zdaniem jest bardzo zabawne, bo tylko pokazuje, jak łatwo wydać osąd na podstawie kilku zdań i własnej błędnej nadinterpretacji. może warto przyjechać do Gdańska i porozmawiać z tym zespołem? można też próbować z nimi się skontaktować. a nuż się okaże, że autor komentarza po prostu szuka dziury w całym?

     • Śmiem wątpić, obyś się nie mylił. Maszynowe rozpoznawanie stanu uczuciowego powoduję nieuczciwą asymetrię w układzie klient-usługodawca, która może prowadzić do wielu manipulacji. A z tych paru zdań to właśnie wynika. Pozdrawiam

     • Krzysztof Kanawka on

      Jak te wątpliwości rozwiać? Czy anonimowy wątpiciel internetowy będzie chciał zweryfikować swoje asymetryczne obawy? Zapraszamy do Gdańska!

     • Anonimowa wątpicielka zęby zjadła na socjotechnikach, i dobrze wie jakie są trendy. Asymetria jest oczywistym celem, nawet jeśli nikt o takim celu nie mówi. Wiem, że to co piszę, brzmi trochę jak samosprawdzalna teoria “im bardziej ktoś zaprzecza tym bardziej jest winien”, ale biorąc w udział w badaniach rynku wielokrotnie doświadczałam właśnie tego efektu. Przykład z życia: parę lat temu w firmie telekomunikacjynej, po rażącym niedopełnieniu umowy i dosłownie setkach telefonów poszłam do firmy porozmawiać z dyrektorem. Jakież było moje zdziwienie gdy uprzejma Pani w recepcji powiedziała, że zaraz dyrektor przyjdzie. Faktycznie, w rozmowie uzyskałam zapewnienie załatwienia szybko sprawy. Zdziwiona od niechcenia spojrzałam na listę zatrudnionych przy schodach i ujrzałam “dział dyrektorów ds rozmów z klientami”!!!!! Dranie dobrze wiedzieli, że wkurzeni klienci domagają się rozmów z dyrektorem, więc … zatrudnili ludzi na stanowiskach “dyrektorów” aby ich zbywali. Czy można się dziwić że sprawa NIE została załatwiona? A jaka to była firma? No? Operator telekomunikacyjny kilkanaście lat temu w Polsce? Już wiecie? To co opisuję to właśnie jedna z technik nieuczciwej asymetrii. Maszynowe rozpoznawanie stanu uczuć będzie na pewno pomocne przy takich zabiegach. Nie dała bym za tę “innowację” złamanego grosza”!

     • Krzysztof Kanawka on

      A czy Pani Ergo Sum w ogóle na jakąś innowację by dała ten złamany grosz? Z komentarzy wynika, że wszystko co w Polsce się robi jest “be”. Niemniej jednak dziękuję za tę opowieść z przeszłości, problem w tym, że ona nie ma nic wspólnego z zaproponowanym rozwiązaniem. Zachęcam anonimową wielbicielkę do kontaktu z nami!