Start Długiego Marszu-6 z satelitami Jilin

0

O godzinie 5:50 (CET) z kosmodromu Taiyuan wystartowała rakieta nośna Długi Marsz 6. Wyniosła trzy komercyjne satelity obserwacyjne konstelacji Jilin.

Informacja o udanym wyniesieniu satelitów Jilin-04, 05 oraz 06 została podana przez China Aerospace Science and Technology Corporation (CASC) w ponad godzinę po starcie. Satelity zostały umieszczone na orbicie o wysokości 535 km o wysokiej inklinacji.

Satelity konstelacji Jilin wykonują komercyjne zdjęcia oraz nagrania powierzchni Ziemi. Rozdzielczość wykonanych obrazów wynosi 1,3 metra na piksel. Pierwsze satelity konstelacji trafiły na orbitę w 2015 i 2017 roku. Za budowę odpowiadają podmioty przemysłowe umieszczone w prowincji Jilin w północno-wschodnich Chinach. Do 2030 roku planowane jest wyniesienie 138 satelitów konstelacji.

Satelita Jilin 1 / ChinaSpaceFlight

Obecny lot jest interesującym przykładem obecności Chin w sektorze kosmicznym i usiłowaniu podążania za obecnymi trendami rozwojowymi, także w dziedzinie komercyjnej. Był to 13 chiński start rakiety orbitalnej w 2017 roku, jak również drugi lot rakiety nośnej Długi Marsz 6.

Ta nowa chińska rakieta nośna jest napędzana paliwem ciekłym. Ma na celu przede wszystkim wynosić mniejsze ładunki na orbitę okołoziemską. Długi Marsz 6 jest w stanie wynieść 1500 kilogramów ładunku na niską orbitę okołoziemską.

(GBT, LK, GSP)

Comments are closed.