Powstaje pierwszy portugalski satelita

0

Konsorcjum czterech portugalskich podmiotów pracuje nad pierwszym w satelitą tego kraju. Ważący 25 kg demonstrator ma zostać wyniesiony około 2020 roku.

Celem Infante, 25 kg satelity bazującym na standardzie cubesat w wariancie 16U ma być przetestowanie szeregu technologii przed zbudowaniem małej konstelacji obserwacji Ziemi. W skład budującego satelitę konsorcjum wchodzą: Tekever, Active Space Technologies, Omnidea, oraz portugalski oddział hiszpańskiej spółki GMV.

Satelita w pełni zbudowany w Portugalii będzie testerem szeregu rozwiązań przydatnych przede wszystkim do monitoringu ruchu morskiego oraz lotniczego. Wyposażony będzie m.in. w system identyfikacyjny AIS oraz ADS-B. Interesująca jest również obecność aparatury SAR oraz kamery multispektralnej.

Wiadomo, że partnerzy konsorcjum pozyskali finansowanie 9 MLN EUR na prace nad satelitą, z czego część środków pochodziło z Komisji Europejskiej. Nie jest to jednak cały budżet na budowę Infante.

Satelita ma pracować przez 4 lata. W testach systemów będą uczestniczyły również podmioty z Brazylii i Chin.

Warto zaobserwować, że coraz więcej krajów interesuje się własnymi, dedykowanymi rozwiązaniami satelitarnymi. W przypadku Portugalii większość technologii będzie powstawała w kraju w celu wykonania przede wszystkim użytkowego systemu świadczącego usługi komercyjne. Wraz z przełomami w miniaturyzacji, a także powoli spadającymi cenami w dostępie do przestrzeni kosmicznej, w bliskiej przyszłości zobaczymy pewnie coraz więcej konstrukcji satelitarnych w wykonaniu nowych graczy.

Portugalia dołączyła do ESA w 2000 roku. Wcześniej 7 inżynierów z Portugalii uczestniczyło w programie transferu technologii w Wielkiej Brytanii. Efektem był zbudowany w Uniwersytecie w Surrey POSat 1, wyniesiony w 1993 roku.

(SN)

Comments are closed.