Konferencja Innowacyjna Europa 2017

0

W dniach 23 – 24 listopada we Wrocławiu odbyła się Konferencja “Innowacyjna Europa 2017”. Hasłem przewodnim tej konferencji było “Fly me to Mars”.

Konferencja “Innowacyjna Europa 2017” skupiła się w tym roku głównie na polskim sektorze kosmicznym oraz perspektywach rozwoju. To wydarzenie odbyło się na terenie Politechniki Wrocławskiej, czyli instytucji, która od lat uczestniczyła w projektach satelitarnych.

Konferencja rozpoczęła się od wystąpienia Artura Chmielewskiego – słynnego polskiego naukowca, który od lat jest związany z Jet Propulsion Laboratory. Pan Chmielewski uczestniczył w takich projektach jak amerykański łazik MSL Curiosity oraz (ze strony NASA) przy europejskiej misji Rosetta. Ze strony naukowej oraz “zza oceanu” polski potencjał naukowy w misjach kosmicznych jest widoczny przede wszystkim z uwagi na konstrukcje takie jak penetratory. Zauważalne są także zdolności polskich programistów. Z drugiej strony, polski sektor kosmiczny (część naukowa, uczestnicząca w projektach badawczych) nie wytworzyła jeszcze procedur zachowania jakości kontroli produkcji oraz ogólnego zarządzania projektami.

W dalszej części konferencji odbyło się kilka paneli dyskusyjnych, dotyczących różnych aspektów prowadzenia projektów i wdrażania wyników. Przedstawiciel Blue Dot Solutions (Kosmonauta.net) – Pan Krzysztof Kanawka – prowadził panel pt. “Czy polskie uczelnie są gotowe na fundusze wieczyste?”, dotyczący dość często stosowanej na Zachodzie firmy finansowania niektórych projektów badawczych. Tego typu własne fundusze (“kapitał żelazny”), pozwala na prowadzenie badań czy udzielanie stypendiów bez potrzeby zwracania się do finansowanie z innych (np. rządowych) źródeł. Może to mieć duże znaczenie w Polsce po 2020 roku, gdy zmienią się zasady finansowania jednostek takich jak uczelnie i instytuty badawczo-rozwojowe.

Ponadto, na panelu “Fly Me to Big Projects – jak w praktyce włączać się w projekty Wielkiej Nauki” przedstawiciel Blue Dot Solutions przedstawił swoje doświadczenia w realizacji projektów związanych z branżą kosmiczną. W tym przypadku przedstawione zostały przykłady projektów wykorzystujących dane satelitarne oraz akceleratora Space3ac i projektu HATCH (Horyzont 2020). W tym panelu wystąpili także przedstawiciele firmy Astronika oraz Space Is More.

Pod koniec konferencji przedstawiciel Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) zaprezentował możliwości wsparcia i współpracy wokół polskiego sektora kosmicznego. W ostatnich latach ARP coraz bardziej aktywnie wspiera działania polskich podmiotów w branży kosmicznej, czego efekty są już zauważalne – m.in. program stażowy oraz szersze możliwości wsparcia finansowego.

Oprócz szeroko pojętego “kosmosu” na tej konferencji poruszono także inne działy technologiczne: sieci 5G, rozwój biotechnologii w Polsce.

(BDS)

Comments are closed.